Senior Caritas pn. „Aktywny Senior”

seniorzy.jpg

Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej realizuje projekt pn. „Aktywny Senior”. Dotyczy on osób zaproszonych specjalnie do projektu, seniorów związanych z Caritas, aktywnych wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas oraz tych, którzy z powodu starzenia się, choroby, ubóstwa potrzebują pomocy i wsparcia.

Celem projektu jest poprawa jakości życia seniorów i wspierających ich wolontariuszy poprzez aktywizację i wsparcie seniorów, tworzenie więzi międzyludzkich (pokoleniowych i międzypokoleniowych), aktywizowanie i wspieranie sieci pomocy i samopomocy w społecznościach lokalnych i tym samym minimalizowanie osamotnienia i wykluczenia społecznego seniorów.

Fundusze na działania aktywizujące seniorów Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej zdobyła w ramach konkursu ogłoszonego przez Caritas Polska. Do programu może być przyjętych 30 osób powyżej 60 roku życia. Program jest realizowany od kwietnia do grudnia 2019 roku.


03.10.2019r.

1.jpg

1 października podopieczni świetlicy seniora działającej przy koszalińskiej Caritas świętowali Międzynarodowy Dzień Seniora.

Z tej okazji seniorzy biorący udział w projekcie „Aktywny Senior" wspólnie z podopiecznymi działającej po sąsiedzku świetlicy dziecięcej spędzili popołudnie przy grillu i słodkościach. Maluchy nie pozwoliły się nudzić seniorom: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a także zademonstrowały pokaz sztuki walki.

Do świętujących dołączyli także podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach. Niepełnosprawni przybyli w gościnę z pełnymi rękoma.  Przywieźli seniorom specjalność swojej placówki – ręcznie wykonane anioły i inne upominki wykonane przez uczestników pracowni stolarskiej i plastycznej. Także goście z Sycewic zaprezentowali się przed gospodarzami tanecznie i muzycznie.

– Specjalnie wybraliśmy utwory przywołujące młodzieńcze wspomnienia – mówi terapeutka Monika Latańska – i chyba był to dobry wybór, bo wszyscy świetnie się bawili nucąc: "cicha woda brzegi rwie...”. Były podziękowania i łzy wzruszenia.

Nie mniej ważne było to, co działo się przy kawie i herbacie. – Wykorzystaliśmy ten czas, by porozmawiać z seniorami o czasach, które minęły, o tym, co najbardziej utkwiło im w pamięci i za czym najbardziej tęsknią – dodaje M. Latańska. – Żegnaliśmy się z  nieukrywanym  wzruszeniem, zapraszając seniorów do nas, do warsztatu w Sycewicach.

Niektórzy nie chcieli się rozstawać z nowo poznany gronem, jak Jacek, podopieczny WTZ, który zaprzyjaźnił się z panią Romą. Nowi znajomi wymienili nawet między sobą numery telefonów.

– To, czego dzisiaj doświadczyli nasi podopieczni, było dla nich nauką, że należy pochylać się nad mądrością i doświadczeniem ludzi starszych – podsumowała spotkanie Małgorzata Oszmiańska, kierownik WTZ.

Wioleta Pelech z centrali Caritas zauważa, że radość ze wspólnego świętowania można było dostrzec na twarzach świętujących. – Szczęśliwe i rozpromienione twarze pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile  z innymi ludźmi – powiedziała.


 30.09.2019r.

teatr.png

W ramach projektu Aktywny Senior prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, zgodnie z planem, w dniu 29.09.2019r grupa seniorów wybrała się do Bałtyckiego Teatru Dramatycznygo im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie.
Na deskach BTD gościł zespół z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
”Wykrywacz kłamstw” to przewrotna komedia małżeńska, w której okazuje się, że zarówno kłamstwo, jak i chęć odkrycia prawdy mogą prowadzić do zguby. W szarym, poradzieckim mieszkaniu żyje małżeństwo w średnio zaawansowanym wieku - notorycznie przepijający wszystkie pieniądze Borys oraz histeryczna Nadia. Wszystko się zmienia, kiedy do akcji wkracza Hipnotyzer mający dowiedzieć się, gdzie gospodarz domu ukrył pieniądze.
Niektórym seniorkom wspomnienia dotyczące ich własnych małżeństw, byli pod wrażeniem gry aktorskiej, bardzo realistycznie odegranych obrazów i scen.
Wyjście ocenili jako udane, miło spędzili popołudnie.


26.09.2019r.

2.jpg

W ramach projektu Aktywny Senior prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, zgodnie z planem, w dniu 26.09. b. r  grupa seniorów wybrała się na wycieczkę nad morze, do Mielna.

Seniorzy po śniadaniu w radosnym nastroju „zapakowali się” do busa.

Pogoda była przez kilka dni była humorzasta, seniorom sprawiła radość, była doskonała!

 W dobrych humorach, w Mielnie, spacerkiem udali się nad morze, na promenadę .

Część seniorów żwawo zeszła na plażę i szli brzegiem morza, seniorki wybrały drogę promenadą. Wszyscy spotkali się u celu, czyli przed Restauracją Meduza.

Piękna pogoda, szum morza, elegancki taras zachęciły do pozostania na świeżym powietrzu.

Bardzo elegancki kelner zaserwował jabłkowe tiramisu, kawę i herbatę. Wszystko podane w przepięknych naczyniach.

Było tak pięknie, ciepło, obfite porcje ciasta rozleniwiały, seniorzy woleli pozostać na tarasie.

Czas miło płynął, wspaniały odpoczynek, relaks, piękny koniec lata. Żal było wracać do Koszalina.

a.jpgb.jpg

cc.jpgd.jpg


 24.09.2019r.

1.png

JESIENNA RABATKA

W ramach projektu Aktywny Senior w dniach 23 - 24 wrzesień 2019 r., odbyły się aktywizujące zajęcia, nazwane przez Seniorów "wrzosowa rabatka".
W ramach tego programu, w dniu 23.09.2019 r. jeden z seniorów (znający doskonale takie zagadnienia) pojechał z koordynatorem projektu do hurtowni ogrodniczej, gdzie kupili fioletowe, różowe i białe wrzosy.
Następnego dnia, tj. 24.09. 2019r., seniorzy przystąpili do sadzenia wrzosów.
Po śniadaniu, udali się na taras budynku Caritas. Pierwszym zadaniem było opróżnienie skrzynek z przekwitniętymi, uschłymi już pelargoniami.
Cała grupa ochoczo, z dużym zaangażowaniem wzięła się do pracy, widać było, że seniorzy są zgraną grupą. Pomiędzy sobą ustalili zadania.
Większa grupa usuwała pelargonie, pakując je do worków; inna sypała nową ziemię do opróżnionych skrzynek, osoby donosiły doniczki z wrzosami a następni seniorzy wkładali wrzosy do gotowych skrzynek.
Po zakończeniu sadzenia, było wielkie sprzątanie. Należało usunąć śmieci po pelargoniach oraz zamieść cały taras.
Pogoda dopisała, ruch na świeżym powietrzu ożywił seniorów, zaostrzył im apetyty. Pora była na zasłużony obiad.


 28.06.2019r.

muzeum2.jpg

W ramach projektu „Aktywny Senior” prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, w czerwcu br. seniorzy biorący udział w projekcie zwiedzili muzeum w Koszalinie przy ul. Młyńskiej 37-39.

 Muzeum kolekcjonuje zabytki archeologiczne, głównie z terenu Pomorza, historyczne, numizmaty, medale, ekslibrisy polskie i obce, meble, wyroby rzemiosła artystycznego, sztuki (malarstwo dawne i współczesne) oraz etnograficzne – zabytki rzemiosła, kultury i sztuki ludowej Pomorza.

 Teren muzeum, (część seniorów była tu po raz pierwszy), pamiętało budynek i teren jako siedzibę Państwowych Zakładów Zbożowych.  Obecnie, jest to Pałac Młynarza , zwany także (od pierwszego właściciela) kamienicą Gellerta.

Seniorzy z uznaniem oglądali pomieszczenia zaadaptowane na sale wystawowe, chaty z eksponatami związanymi z kulturą jamneńską.

Podziw wzbudziły  piece i kominki kaflowe (przy nich seniorzy zatrzymali się najdłużej).

Meble, zwłaszcza szafy i komody, były obiektem „pożądania” seniorów.

Z zainteresowaniem obejrzano wystawę malarstwa. Grupa najdłużej zatrzymała się przy  obrazach malarstwa dawnego.

 Dużym zainteresowaniem seniorów, cieszyła się wystawa „Koszalin od średniowiecza do współczesności”. Wystawa obejmuje okres od X w. do lat 90 XX w.

Przestrzeń wystawową tworzy układ ulicy miejskiej, wzdłuż której mieści się sześć Sal.

Celem tej ekspozycji była prezentacja głównych filarów rozwoju Koszalina i zmian jego wyglądu, a także działalności samorządu i osiągnięć kultury.  

muzeum.png

Sala nr 6, lata 1945-1989 - Koszalin w Polsce  Ludowej.

Dla Seniorów były to chwile wspomnień, 5 osób mieszka w Koszalinie od 1947 r., od początku czynnie brały udział w rozwoju  miasta.   

To kulturowe wydarzenie okazało się ciekawą lekcją historii, a także zachętą do udziału w warsztatach muzealnych.


 27.06.2019r.

kino.jpg

W ramach projektu Aktywny Senior prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, w czerwcu br. seniorzy biorący udział w projekcie wzięli udział w seansie filmowym pt. „Oszustki”.

Seans odbył się w Multikinie, w galerii Atrium. W tego rodzaju kinie, seniorzy byli po raz pierwszy, wywarło to na nich wielkie wrażenie.

Film, to lekka amerykańska komedia pt „Oszustki” ,  w reżyserii Chrisa Addisona.
W fabule młody milioner staje się obiektem rywalizacji dwóch oszustek, zarabiających na życie wyłudzaniem pieniędzy od zamożnych mężczyzn.

 Fabuła lekkiej komedii sprawiła, że  seniorzy wyszli rozbawieni i zrelaksowali.

 W wesołej atmosferze  spacerkiem, udali się na przystanek autobusowy. Po drodze omawiali najśmieszniejsze sceny filmu, co powodowało wybuchy śmiechu (a śmiech to w   końcu zdrowie). Wyjście było bardzo udane.


25.06.2019r.

kurs.jpg

W ramach projektu Aktywny Senior prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, 27 czerwca br. seniorzy biorący udział w projekcie wzięli udział w podstawowym kursie informatycznym.

Kurs miał na celu edukację technologiczną w zakresie korzystania z komputerów, internetu oraz telefonów komórkowych.

Całość została zaprezentowała przez informatyka, mgr inż. Wioletę Pelech,  do zajęć wykorzystano laptop, rzutnik oraz prywatne telefony komórkowe seniorów.

Uczestnicy poznali możliwości przeglądarki internetowej, wyszukiwali  np. fotografii, map miasta, filmów oraz zapoznali się z funkcjonowaniem najpopularniejszego portalu społecznościowego jakim jest Facebook.
Seniorzy byli bardzo zainteresowani przekazem, zadawali dużo pytań, byli bardzo aktywni.

Największe emocje wywołały fotografie przedwojennego miasta Koszalina, które zostały wyświetlone przy pomocy rzutnika.

Odbiór kursu był bardzo pozytywny, panowała miła i przyjazna atmosfera. Seniorzy czuli niedosyt wiedzy, chcieliby bardziej zgłębić tajniki informatyki.


10.06.2019r.

2.jpg

Seniorzy odprawiali nabożeństwa majowe i czerwcowe w kapliczce w Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

- Nabożeństwo Majowe - „Majowe” – znane od V w. W Polsce zostało zapoczątkowane przez zakon Jezuitów w 1838 r. w Tarnopolu. W Nabożeństwie tym, modlący wznoszą prośby do NMP. 

W Polsce, tradycją jest, gromadzenie się przy przydrożnych i podwórkowych kapliczkach i krzyżach; spotykania się w kościołach i kaplicach. W miejscach tych odśpiewuje się „Litanię Loretańską” i odmawia modlitwę „Pod Twoją Obronę”. Seniorzy modlili się w kaplicy, swoje prośby odśpiewali chórem, a ich głosy tworzyły piękną harmonię, słychać było że są doświadczoną grupą modlitewną. Seniorzy biorący udział w projekcie odprawiali nabożeństwa majowe w kapliczce, w Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

- Nabożeństwo Czerwcowe - zbiorowa modlitwa poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Pomysł nabożeństw czerwcowych wyszedł w połowie XIX w. od Anieli de Sainte-Croix, francuskiej siostry zakonnej. Doszła ona do wniosku, że skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec należy ofiarować Sercu Jezusowemu. 

Nabożeństwo składa się z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. 


 17.05.2019r.

 

2_Easy-Resize.com.jpg

W ramach projektu "Aktywny Senior" prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, 17 maja br. seniorzy biorący udział w projekcie udali się na przedstawienie teatralne do Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog" im. Henryki Rodkiewicz. Domek kata to gotycka kamienica, która  powstała w XV wieku, obecnie jest siedzibą Teatru Propozycji "Dialog". Celem wyjścia był udział w Monodramie Moskwa –Pietuszki. Utwór napisany prozą poetycką autorstwa rosyjskiego pisarza Wieniedikta Jerofiejewa latach 1969-1970. Początkowo pojawiło się wydanie podziemne. W roku 1973 pojawił się po raz pierwszy w Izraelu, a w 1977 we Francji. 

Ze względów politycznych pierwsze rosyjskie wydanie (niepełne) ukazało się dopiero w czasie pieriestrojki w 1989 roku w magazynie literackim „Wiesti", oraz „Trezwost i Kultura". Pseudo autobiograficzny poemat (jak nazwał go sam autor) Moskwa-Pietuszki przetłumaczony został na wiele języków, a na jego podstawie powstały spektakle teatralne. Odbiór występu koszalińskiego aktora przez naszych seniorów był zróżnicowany: od skrajnie pozytywnych do negatywnych.  Spektakl pobudził naszych podopiecznych do poszukiwania kolejnych ciekawych propozycji kulturalnych naszego miasta. 


25.04.2019r.

received_285150265765831_Easy-Resize.com.jpg

W ramach projektu Aktywny Senior prowadzonego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej współfinansowanego ze środków Caritas Polska, 15 maja br. seniorzy wzięli udział w zajęciach nordic walking. Sportowa aktywizacja seniorów odbyła się w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie. Nordic walking to wymarzony sport dla seniora, nie wymaga znacznego obciążenia organizmu, a angażuje do pracy około 90% mięśni. 

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia kondycję fizyczną i umysłową, wspiera odporność, układ krążenia, działanie układu oddechowego oraz wpływa na poprawę humoru i chęci do życia, dzięki produkowanym podczas wysiłku endorfinom. Regularny marsz z kijkami pomoże zachować kondycję fizyczną i dobre zdrowie na długie lata. 


15.04.2019r.

IMG_4156.jpg

Seniorzy Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w dniu 15 kwietnia 2019r. rozpoczęli swój udział w projekcie Aktywny Senior realizowany w naszej diecezji ze środków Caritas Polska. Uczestnicy zostali zaproszeni na świetlicę profilaktyczno-wychowawczą Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, gdzie wspólnie z dziećmi, według własnych pomysłów wykonali wspaniałe kartki wielkanocne. Seniorzy i dzieci spędzili czas w serdecznej, życzliwej atmosferze, a na ich twarzach panował uśmiech. To międzypokoleniowe spotkanie zostało upamiętnione relacją fotograficzną.
Jednocześnie serdecznie zapraszamy osoby powyżej 60 roku życia do uczestnictwa w projekcie Aktywny Senior realizowany na Świetlicy Seniora.

https://www.facebook.com/CaritasDiecezjiKoszalinskoKolobrzeskiej/videos/2459502007418103/

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90, fax +48 94 346 21 75
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg