Hospicjum domowe

Pod opiekę hospicjum domowego przyjmowani są pacjenci chorujący na nieuleczalną, postępującą chorobę nowotworową w końcowym okresie życia oraz pacjenci z odleżynami IV stopnia.

Celem opieki nad pacjentem w domu jest zwalczanie bólu i poprawienie jakości życia chorych i ich rodzin.
Wizyty odbywają się w zależności od potrzeb - nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu przez pielęgniarkę i przez lekarza w zależności od potrzeb (nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu).
Pacjent oraz rodzina mają stały telefoniczny kontakt z pielęgniarkami i lekarzem.
W razie konieczności wizyty odbywają się niezwłocznie po zgłoszeniu, tak aby rodzina była pod stałą opieką i kontrolą lekarza i pielęgniarek.

Warunki przyjęcia do hospicjum domowego:

• skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty;
  • udokumentowane zakończenie leczenia przyczynowego;
  • rozpoznanie lekarskie terminalnej fazy choroby przez lekarza hospicjum;
  • potrzeby chorego;
  • zgoda pacjenta lub jego rodziny wyrażona na piśmie.