Skip to content

Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżenicy

Dane teleadresowe:

Leżenica 39

64-930 Szydłowo

tel. (067) 216-14-22

Data utworzenia Warsztatu: 23.12.2009r

Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas w Leżenicy jest placówką działającą przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas w Pile. Jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla 25 osób niepełnosprawnych. Prawie wszyscy uczestnicy to mieszkańcy Gminy Szydłowo. Zadaniem Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa. Dodatkowo uczestnicy mogą korzystać z rehabilitacji ruchowej, psychoruchowej oraz zdrowotnej a także z innowacyjnych form rehabilitacji (plastyko-terapia, filmoterapia, hortiterapia, choreoterapia).

Przy realizowaniu terapii w naszym ośrodku wykorzystywane są następujące metody:

  • uspołecznianie – wzmacnianie kompetencji społecznych poprzez: trening umiejętności komunikacji oraz trening umiejętności społecznych. Podopieczni mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach okolicznościowych, wycieczkach, zabawach tanecznych, zawodach sportowych, przedstawieniach muzyczno-teatralnych, uroczystościach integracyjnych. Kilkakrotnie w ciągu roku podczas kiermaszów, dożynek gminnych, targów mają możliwość prezentacji swojej twórczości artystycznej,
  • rehabilitacja zawodowa – trening zawodowy, rozwijanie umiejętności zawodowych.
  • usprawnianie funkcji psychicznych: stymulowanie procesów pamięci, poszerzanie umiejętności koncentracji uwagi, poprawa orientacji przestrzennej,
  • poprawa umiejętności wysławiania się oraz wzbogacania słownictwa i przekazu werbalnego
  • stymulacja polisensoryczna – warsztat wyposażony jest w Salę Doświadczania Świata, z której w każdej chwili mogą korzysta uczestnicy. Sala umożliwia im lepsze poznawanie i doświadczanie świata, ułatwia odbiór i interpretację bodźców pochodzących z otoczenia, a także zapewnia komfort psychofizyczny i bezpieczeństwo, wprowadza w stan relaksacji, odprężenia i wyciszenia, zachęca do nawiązywania kontaktu i współdziałania z drugą osobą, pomaga w pokonywaniu lęku.

Nasze działania mają na celu przygotowanie uczestników do samodzielnego pełnienia ról społecznych, zwiększenia zaradności życiowej oraz lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Zajęcia w Warsztacie prowadzone są od poniedziałku do piątku w godz. od 730 do godz.1530. Uczestnikom umożliwia się pracę w 5 osobowych grupach w następujących pracowniach:

  • GOSPODARSTWA DOMOWEGO I ZARADNIŚCI ŻYCIOWEJ

W Pracowni Gospodarstwa Domowego i Zaradności Życiowej uczestnicy uczą się:

    • przygotowywania prostych posiłków (np. kanapki) oraz dbanie o estetyczny wygląd potraw,
    • wykonywania czynności pomocniczych (obieranie, krojenie, smarowanie, itp.),
    • poznawania tradycji świątecznych poprzez przygotowywanie potraw,
    • korzystania z przepisów kulinarnych,
    • poznają różne metody przygotowania i pieczenia ciast i ciasteczek,
    • planują i dokonują zakupy,
    • poznania różnych artykułów spożywczych oraz zasad ich obróbki, wykorzystania i przechowywania,
    • poznania i doskonalenia umiejętności nakrywania i dekorowania stołu,
    • wdrażania prawidłowego zachowania się podczas spożywania posiłków,
    • wykonywania prac porządkowych (zmywanie naczyń, dbanie o czystość sprzętu gospodarstwa domowego, utrzymywanie czystości zarówno w pracowni, drobne przepierki – fartuchy, ścierki, itp.)
    • posługiwania się różnymi urządzeniami gospodarstwa domowego (kuchnia elektryczna, zmywarka do naczyń, mikser, pralka automatyczna), na miarę indywidualnych możliwości każdego z nich,
    • nauki prasowania.
  • STOLARSKO –RZEMIEŚLICZEJ

Pracownia stolarsko-rzemieślnicza jest pracownią, w której nasi podopieczni poznają obsługę podstawowych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi do obróbki drewna, uczą się rozróżniania oraz dobierania odpowiedniego narzędzia do wykonywanej pracy, poznają różne rodzaje drewna. Uczestnicy wykonują nieskomplikowane czynności np. wbijanie gwoździ, wiercenie otworów w ścianie we właściwym miejscu, czy naprawa i renowacja mebli, wyrobów z drewna, jak również malowanie, lakierowanie, nauka właściwego wymiarowania i nanoszenia wymiarów na obrabiany element. Terapeuta kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo, zapoznaje naszych uczestników z prawidłowym użytkowaniem narzędzi i maszyn i wskazuje ewentualne zagrożenia. Dzięki funkcjonowaniu tej pracowni rozwijają oni zdolności manualne oraz poczucie odpowiedzialności. Rehabilitacja zawodowa w pracowni to głównie organizacja stanowiska pracy, stosowanie przerw, umiejętności kontrolowania swojego tempa pracy.

  • KOMPUTEROWO-PLASTYCZNEJ

Różnorodność proponowanych w ramach terapii prac pozwala na odkrywanie przez uczestników zdolności w zakresie obsługi komputera oraz podnoszenie sprawności intelektualnej i manualnej. Podopieczni uczą się praktycznej obsługi komputera – obsługiwania myszki, klawiatury, zarządzają plikami i folderami, obsługują pakiet biurowy MS Office, korzystają z urządzeń znajdujących się w pracowni (skaner, drukarka, gilotyna, laminarka, aparat fotograficzny). Oswajają się z nowoczesną techniką i praktycznie ją wykorzystują. Poznają wirtualny świat w Internecie poprzez wyszukiwanie informacji na określone tematy. Archiwizują pliki tekstowe, graficzne i muzyczne na płytach CD/DVD. Uczestnicy dużo czasu poświęcają na pracę w edytorach tekstu, dzięki czemu kształcą i doskonalą umiejętność pisania na klawiaturze, poprawnego rozmieszczenia i formatowania tekstu.

W pracowni uczestnicy rozwijają także wyobraźnię i aktywność twórczą. Za pomocą środków wyrazu plastycznego kształtują umiejętność wyrażania swoich przeżyć i emocji. Wyrabiają w sobie umiejętność różnicowania i wyrażania cech otoczenia, takich jak: barwa, kształt, wielkość itp. Poprzez zapoznanie się z podstawowymi technikami malarstwa, rysunkiem uczestnicy rozwijają swoje zdolności plastyczne. Zajęcia w pracowni dają im możliwość wyrażenia uczuć i przeżyć, które są trudne do przekazania w słowach. Tematyka prac plastycznych jest bardzo różnorodna np. malowanie na szkle, malowanie pastelami, szkicowanie, praca z bibułą, praca w masie solnej itp.

W ramach zajęć wykonujemy obrazy, stroiki, ozdoby świąteczne i kartki okolicznościowe. Proponowane techniki plastyczne dostosowane są do zainteresowań i możliwości naszych podopiecznych. Wytwory pracowni zdobią pomieszczenia WTZ, są wystawiane na kiermaszach, a niekiedy staja się miłym upominkiem.

  • KRAWIECKO-RĘKODZIELNICZEJ

W pracowni tej uczestnicy mają okazję nauczyć się posługiwania podstawowymi przyborami krawieckimi – nożyczkami, igłą, szydełkiem, igłą tkacką, żelazkiem. Nasi podopieczni przyswajają proste, potrzebne w życiu codziennym czynności typu: przyszywanie guzików, cerowanie, haftowanie półkrzyżykiem, krzyżykiem, prucie i zwijanie wełny, tkanie w prostych ramach tkackich. Uczą się różnicować i nazywać materiały krawieckie. Pani terapeutka wprowadza podopiecznych w tajniki kroju, zszywania, skracania, obsługi maszyny do szycia itp.

W naszej pracowni powstaje szereg praktycznych, ale i pięknych wytworów np. poduszki, obrusy, atłasowe sakiewki, fartuszki i rękawice kuchenne, haftowane obrazy, serwetki, patchwork. Dbamy o wystrój okien w pracowniach (firany).

Pracownia krawiecka umożliwia kształtowanie i rozwój zdolności manualnych uczestników, ćwiczy dokładność i precyzję, uczy oszczędności w gospodarowaniu materiałem, uwrażliwia na piękno.

  • OGRODNICZEJ

Pracownia ogrodnicza jest miejscem, w którym uczestnicy WTZ wykonują prace, polegające na sadzeniu, szczepieniu, przesadzaniu roślin ozdobnych, komponowaniu, a także pielęgnacji. Obecnie mamy własny ogródek, w którym uczestnicy wykonują prace sezonowe -wiosną sieją i sadzą rośliny, latem zaś pielą i podlewają, jesienią grabią liści i przygotowują ogród do zimy. Dzięki temu uczą się zasad uprawy i cyklów życiowych roślin oraz uczą się posługiwania narzędziami ogrodowymi. Dbają również o teren przylegający bezpośrednio do ośrodka. Okres zimy to czas tworzenia w pracowni przez uczestników kompozycji z darów zebranych latem i jesienią. Owocem tych prac są bukiety z suszonych kwiatów, ozdobne drzewka, a także inne kompozycje.

 

Uczestnicy Warsztatu biorą czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym. W celu aktywizacji społecznej często organizowane są: uroczystości integracyjne dla osób niepełnosprawnych: cykliczne pielgrzymki do Sanktuarium w Skrzatuszu, wycieczki krajoznawczo- turystyczne, imprezy okolicznościowe, turnieje i olimpiady sportowe, prezentacje twórczości artystycznej, przedstawienia muzyczno-teatralne.