Skip to content

W lutym szczególną uwagę poświęćmy chorym

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Chociaż dla Caritas ludzie słabi, schorowani i potrzebujący zawsze są w centrum zainteresowania, to tego dnia szczególnie zwracamy oczy i serca w ich kierunku, a pomóc może nam w tym papieskie orędzie.

Papież Franciszek swoje orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Chorego zatytułował „Nadzieja zawieść nie może i umacnia nas w ucisku”. – Orędzie jest wezwaniem, aby zwrócić szczególną uwagę na ludzi chorych i cierpiących, ale też żeby zbudować wokół nich sprzyjające środowisko, w którym właśnie nadzieja będzie się rozwijała i umacniała –powiedział ks. Dawid Andryszczak, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i chorych, podczas zorganizowanej w koszalińskim Centrum Edukacyjno-formacyjnym konferencji prasowej.

W spotkaniu uczestniczył biskup Krzysztof Zadarko, który przytoczył fragment orędzia dotyczący głoszenia Słowa Bożego. -Papież Franciszek mówi, że głoszenie Ewangelii jeżeli ma być prawdziwe i wiarygodne, musi być połączone ze spotkaniem z ludźmi chorymi. – Podobne podejście reprezentował założyciel naszej diecezjalnej Caritas biskup Czesław Domin. -Biskup Domin ciągle nam powtarzał, że miarą wiarygodności kościoła jest troska o ludzi chorych. O szeroko rozumianą Caritas . I to jest ciągle wołanie o to, żebyśmy zwracali uwagę w swoim duszpasterstwie i w swojej postawie wobec świata, na tę grupę ludzi, która najbardziej potrzebuje wsparcia, miłości, nadziei. To szalenie ważne, ponieważ z punktu widzenia współczesnego świata człowiek chory jest niepotrzebny, jest na marginesie. Orędzie skłania nas, żebyśmy odnaleźli w wierze, siłę do pomocy chorym -powiedział biskup Zadarko.

Caritas to robi, realizując różne programy pomocowe w kierunku ludzi chorych. Nasi wolontariusze biorą udział w zbiórkach i akcjach na ich rzecz, a także odwiedzając chorych w naszych placówkach. -Mamy hospicjum w Darłowie, które tak w praktyce realizuje tę misję miłosierdzia, będąc z osobami chorymi terminalnie, ale w tym miejscu też warto wspomnieć o Warsztatach Terapii Zajęciowej pod Słupskiem i pod Piłą oraz o Środowiskowym Domu Samopomocy w Pile, gdzie aktywizujemy osoby z niepełnosprawnością, mogą się tam rozwijać, żyć we wspólnocie, stąd tego typu miejsca są bardzo ważne- powiedział podczas konferencji dyrektor naszej diecezjalnej Caritas ks. Łukasz Bikun. Od tego roku jako diecezjalna Caritas będziemy także razem z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie realizować program Region Dobrego Wsparcia i w ramach tego projektu zapraszać na szkolenia osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi i chorymi członkami rodziny. Naszym celem jest przekazanie cennych wskazówek i narzędzi, jak ulżyć choremu w cierpieniu. Z drugiej strony opiekunowie potrzebują też wyciszenia i odpoczynku. Mogą to znaleźć w naszych domach rekolekcyjnych w Ostrowcu koło Wałcza, czy w kołobrzeskim Podczelu. –Oba ośrodki są po remoncie. Tam też można przeżywać duchowe spotkanie z Panem Bogiem, który przychodzi też w osobie cierpiącej, nabierać siły i nadziei na kolejne dni -dodał ks. Łukasz.

Nadzieja jest myślą przewodnią zarówno tegorocznego Dnia Chorego, jak i Roku Jubileuszowego 2025. Gość konferencji, lekarz pediatra Regina Waślewska- Kita, która przez 5 lat zajmowała się swoją przewlekle chorą siostrą, uważa, że ludzie chorzy, są ludźmi nadziei. -Nadzieja jest darem. To jest dar, który otrzymuje każdy chory. Ta łaska daje mu potężną siłę, którą potem może emanować do swoich bliskich. Bądźmy orędownikami tej nadziei -podsumowała.

Swoim świadectwem bycia z chorymi podzieliła się również Anna Krawczyk, pielęgniarka naczelna Specjalistycznego Szpitala Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.
-Spoiwem wykonywania naszej pracy przy ludziach chorych jest właśnie niesienie nadziei. Jesteśmy z nimi, czasami podamy rękę, podzielimy się uśmiechem, zatrzymamy na dłuższą chwilę niż tylko przy podawaniu leku, można wtedy porozmawiać dłużej. Pacjent nieraz sam podejmuje rozmowę i szuka tego wsparcia faktycznie u nas. Możemy wtedy podzielić się naszą wiarą, nadzieją i miłością. Tymi trzema cnotami, które są bardzo ważne, a w tym roku jubileuszowym dla nas wszystkich najważniejsza jest nadzieja.

Pierwszy Światowy Dzień Chorego został ogłoszony w Kościele w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II. W tym roku obchodzimy go po raz 33. W naszej diecezji tegoroczne obchody rozpoczną się 10 lutego w naszym Hospicjum w Darłowie. O godzinie 11:00 Mszy świętej przewodniczył będzie bp Krzysztof Zadarko, który udzieli również sakramentu chorych. Po wspólnej modlitwie zaplanowano poczęstunek. Serdecznie zapraszamy do wspólnych obchodów wszystkich pacjentów, ich bliskich, pracowników służby zdrowia i mieszkańców.

11 lutego uroczystości odbędą się w Sanktuarium w Skrzatuszu. Wszystko zacznie się o 10:30 konferencją „O Krzyżu i Nadziei , którą wygłosi ojciec Grzegorz Badziąg ze Wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów z Wałcza i zajmuje się osobami w chorobie i cierpieniu. Kolejnym punktem obchodów będzie Msza święta o godz. 12:00, a na zakończenie agapa wraz z osobami chorymi w Skrzatuskim Domu Pielgrzyma.