Poczta obiadowa 2025 to program, którego organizatorem jest Fundacja Biedronki, polegający na zapewnieniu najuboższym seniorom w wieku 60+ trzech obiadów tygodniowo, dostarczanych bezpośrednio do miejsca zamieszkania, na terenie Koszalina, Sianowa, Świeszyna i Bonina. Wsparcie w ramach Programu będzie udzielane bezpłatnie 100 seniorom przez okres 12 miesięcy, tj. od 2.06.2025 r. do 29.05.2026 r.
Pomoc skierowana jest do osób starszych, dotkniętych ubóstwem, chorobą, niepełnosprawnością, które nie są w stanie same przygotować sobie wartościowych posiłków i nie otrzymują wystarczającego wsparcia w tym zakresie, a ich miesięczny dochód netto nie przekracza
2000 zł/os lub 1650 zł/ os. prowadząc wspólne gospodarstwo domowe.
Program adresowany jest do osób, które:
- ukończyły 60 lat
- mieszkają na terenie Koszalina, Sianowa, Świeszyna lub Bonina
- ze względu na ograniczenia nie są w stanie samodzielnie przygotować posiłków
- nie mają wystarczającego wsparcia ze strony bliskich
- nie wymagają specjalistycznego żywienia ani diety specjalistycznej, bądź zawierającej wykluczenia składnikowe, z uwagi na alergie czy nietolerancje pokarmowe
- są w stanie i zobowiązują się przestrzegać zasad dot. przechowywania i spożycia posiłków.
W trakcie oceny sytuacji osoby starszej przez przedstawiciela Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, wymagane będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających wiek oraz wysokość dochodu netto za miesiące: luty, marzec i kwiecień 2025 roku.
Dostarczanie posiłków rozpocznie się na początku czerwca 2025 r. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą zgłoszenia osób, które spełniają kryteria Programu i mają trudności z samodzielnym przygotowywaniem posiłków Decyzję o przyjęciu do Programu podejmie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w oparciu o informacje uzyskane w czasie rozmowy z seniorem.
Każdy posiłek składa się z dwóch dań– zupy oraz dania głównego – i jest opracowywany pod kontrolą dietetyka, z myślą o potrzebach osób starszych. Całość dostarcza około 700 kcal.
Uczestnik Programu może wybrać jedną z dwóch opcji dietetycznych: standardową lub lekkostrawną. Wybór diety następuje w trakcie procesu kwalifikacji, z możliwością późniejszej zmiany.
Program nie przewiduje przygotowania posiłków zgodnych z indywidualnymi potrzebami dietetycznymi, takimi jak diety eliminacyjne wynikające z alergii lub nietolerancji pokarmowych. Osoby wymagające takiego rodzaju żywienia nie mogą brać udziału w Programie.