Skip to content

„Paczka na Kresy” – młodzież z diecezji z sercem dla Polaków na Wileńszczyźnie

Młodzież z naszej diecezji pierwsze dni kwietnia (2-6.04) spędziła na Litwie, biorąc udział w wyjątkowej inicjatywie – akcji „Paczka na Kresy”, która po raz kolejny zjednoczyła młodych wolontariuszy z Polski i Litwy w duchu miłości bliźniego, troski o rodaków i pamięci o wspólnym dziedzictwie narodowym.

„Paczka na Kresy” to ogólnopolski projekt, organizowany przez Instytut Dziedzictwa Rzeczypospolitej Trojga Narodów działający przy wileńskim klasztorze ojców Franciszkanów, współfinansowany przez Polską Fundację Narodową. Jego głównym celem jest wsparcie ubogich rodzin polskiego pochodzenia mieszkających na Wileńszczyźnie, poprzez przekazanie im paczek z żywnością na święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

W tym roku po raz pierwszy do akcji dołączyła również Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, organizując lokalną zbiórkę produktów spożywczych w Koszalinie. Dzięki zaangażowaniu Szkolnego Koła Caritas św. Franciszka przy Zespole Szkół nr 1 „Ekonom” w Koszalinie, zebrano i przetransportowano na Litwę tonę żywności. W całej inicjatywie wzięło udział 63 wolontariuszy – młodzież z Koszalina, uczniowie SP nr 2 w Ustce, Skauci Europy z 2 Drużyny Sławskiej oraz opiekunowie duchowni i harcerscy.

Pomoc materialna i żywa lekcja historii

Pobyt rozpoczął się od poznania historii Wilna – spacer z przewodniczką Dorotą pozwolił młodym uczestnikom dotknąć polskiego dziedzictwa kulturowego i duchowego stolicy Litwy. Kolejne dni były czasem intensywnej pracy: posegregowano kilka ton żywności, a następnie przygotowano 315 paczek (każda o wadze ok. 13–15 kg), które trafiły do ponad 300 rodzin polskiego pochodzenia.

Sobota była dniem szczególnie poruszającym – młodzież podzielona na kilkuosobowe grupy ruszyła do wileńskich miejscowości, gdzie osobiście przekazywała paczki potrzebującym. Były rozmowy, łzy wzruszenia i niezwykła bliskość serc. –Zabieram ze sobą doświadczenie biedy. Ludzie nie mają wiele, ale są szczęśliwi. To uczy doceniania tego, co się ma– relacjonuje Julia Pawłowska, wolontariuszka z Koszalina. Wypowiedzi młodych diecezjan pokazują, że akcja miała nie tylko wymiar charytatywny, ale była również głębokim duchowym doświadczeniem. –Najcenniejsza lekcja? To nie ilość posiadanych rzeczy daje szczęście, ale relacje – bliskość, życzliwość, obecność drugiego człowieka– podsumowała drużynowa Aleksandra Jabłońska-Diug  z 2 Drużyny Sławskiej.

-To nie tylko paczka. To proces wychowawczy, budowanie postawy patriotyzmu i sprawczości w młodych. Pokazaliśmy, że każdy może mieć realny wpływ na dobro drugiego człowieka- podsumował ks. Jacek Herman, diecezjalny koordynator akcji i wikariusz w parafii pw. NMP Gwiazdy Morza w Ustce.

Spotkanie pokoleń i wspólnota serc

Nowością w tegorocznej edycji było spotkanie integracyjne z młodzieżą polską z Litwy, w którym wzięło udział ponad 120 osób – wolontariusze z Polski, harcerze ZHR z Warszawy, młodzież litewska oraz przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Śpiew, zabawy i rozmowy pozwoliły zbudować most przyjaźni i wspólnego dziedzictwa.

Zwieńczeniem akcji była modlitwa na cmentarzu na Rossie – w miejscu spoczynku Powstańców Styczniowych. Uczestniczyli w niej wolontariusze z Polski, żołnierze NATO, przedstawiciele władz wojskowych Litwy i Polski oraz duchowni. -Budujmy pokój, oparty na wartościach naszych przodków, którzy walczyli o wolność- podkreślił ojciec Marek Dettlaff.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!

Akcja „Paczka na Kresy” była możliwa dzięki współpracy wielu środowisk – młodzieży, szkół, duchownych, harcerzy i osób dobrej woli. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego pięknego dzieła.

Razem możemy więcej!