Jak założyć PZC?
Jak założyć Parafialny Zespół Caritas ?
- Parafia, która pragnie założyć Parafialny Zespół Caritas, zwraca się z oficjalnym pismem do dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
- Zespół zostaje powołany przez dyrektora Caritas diecezjalnej, który przekazuje proboszczowi Statut Parafialnego Zespołu Caritas udzielając prawa do używania pieczęci według zatwierdzonego wzoru. Dyrektor powiadamia o utworzeniu PZC biskupa diecezjalnego.
- PZC korzysta w swojej działalności z osobowości prawnej parafii, przy której został powołany. Obszarem działania PZC jest teren parafii, a za zgodą dyrektora diecezjalnej Caritas, PZC może działać poza obszarem parafii.
- Członkami PZC są wolontariusze, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, aby pomagać innym (członkowie czynni), bądź też systematycznie wspierają działania PZC poprzez pomoc finansową lub logistyczną (członkowie wspierający). Są również sympatycy, którzy okazjonalnie i w miarę swoich możliwości służą tym, co mają. Poniżej znajduje się deklaracja członka czynnego i wspierającego.
- W skład zespołu może wchodzić od kilku do kilkudziesięciu osób. Duchową opiekę nad PZC sprawuje proboszcz.
Celem PZC jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość rasę i przekonania.
Wszyscy wolontariusze podejmujący działalność charytatywną w PZC winni pamiętać o ewangelicznej i nadprzyrodzonej inspiracji swojego działania. To bowiem odróżnia działania PZC od innej działalności humanitarnej. Celem bowiem ostatecznej posługi Caritas jest uświęcenie drugiego człowieka oraz jego przynależność do Chrystusa.