Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Strategia rozwoju wolontariatu Aktualności

Laudato Si

"Mniej znaczy więcej.
Nieustanne gromadzenie możliwości konsumpcji rozprasza serce,
uniemożliwiając docenienie wszystkiego i każdej chwili.
Natomiast stawanie w pogodzie ducha przed tym, co istnieje, choćby tego było niewiele, otwiera nam znacznie większe szanse na zrozumienie i spełnienie osobiste. Duchowość chrześcijańska proponuje rozwój wstrzemięźliwości
i zdolności radowania się, mając niewiele. To powrót do prostoty, która pozwala nam zatrzymać się i docenić to,
co małe, i dziękować za możliwości, jakie daje życie, nie przywiązując się do nich ani nie smucąc z powodu tego, czego nie posiadamy."
 
Papież Franciszek, Encyklika Laudato Si'
 
 
Od 2019 roku w naszej diecezji budujemy wspólnotę inspirowaną przesłaniem zawartym w encyklice Papieża Franciszka Laudato si', która daje coraz trwalsze i piękniejsze efekty. W ciągu kilkunastu miesięcy powstało prawie 20 projektów szkolnych, parafialnych oraz lokalnych.
Dzięki współpracy Caritas Polska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także działań Caritas diecezjalnej
i wolontariuszy udało się stworzyć Park św. Franciszka w Tymieniu, ogrody parafialne i szkolne w Niemicy, Różewie czy Szczecinku. Poniżej parę słów o wybranych projektach: 
  • "Słoik św. Franciszka"- inicjatywa ze Sławoborza, przy której współpracuje Parafialny Zespół Caritas, Szkolne Koło Caritas, Gmina Sławoborze i Gminny Ośrodek Kultury, co tydzień prowadzi warsztaty kulinarne w dwóch lokalizacjach, a słoiki z wykonanymi potrawami trafiają do najbardziej potrzebujących mieszkańców, przede wszystkim osób starszych i samotnych. "Słoik" na stałe wpisał się w życie lokalnej społeczności, jednoczy dzieci i seniorów podczas warsztatów, a efekty ich pracy pomagają mieszkańcom, przy okazji ograniczając marnowanie żywności przez jej zbiórkę- właśnie z produktów przynoszonych przez mieszkańców i plonów z ogródków powstaje większość dań. 
  • "Park św. Franciszka" w Tymieniu to owoc pracy Parafialnego Zespołu Caritas ze Śmiechowa, który zamienił nieużytek przy kaplicy polowej w Tymieniu w miejsce spotkań, odpoczynku i obserwacji zwierząt. Mieszkańcy postawili budki dla ptaków, schrony dla jeży, zasiali łąkę, a tablice edukacyjne pozwalają
    na zapoznanie się z odwiedzającymi to miejsce zwierzętami. Zwieńczeniem pracy było postawienie figury patrona- św. Franciszka w centralnym punkcie, którą wykonał lokalny rzeźbiarz- parafianie sami ufundowali dzieło.
  • Projekt Centrum Wolontariatu Caritas, dzięki któremu powstała internetowa Mapa Zanieczyszczeń Powietrza pozwala na zwiększenie naszej świadomości na temat stanu powietrza w różnych miejscach naszej diecezji. Uczniowie z 45 szkół mierzą regularnie jakość powietrza, a wyniki umieszczają na stronie internetowej projektu http://diecezjalnamapazanieczyszczeniapowietrza.pl/ 
    Partnerem projektu jest Biskup Krzysztof Zadarko oraz Politechnika Koszalińska, która wspiera projekt od strony merytorycznej.  
  • Projekty Caritas Laudato Si' to nie tylko tworzenie ogrodów, parków i przyrodniczy aspekt ekologicznego życia. Licealistki ze Sławna i Słupska postawiły na etyczną i ekologiczną modę. Przemysł odzieżowy, po petrochemiczny, najbardziej przykłada się do zanieczyszczenia naszej planety, a przede wszystkim wody
    i gleby. Dziewczęta edukują swoich rówieśników na temat śladu wodnego ubrań, etyki marek fashion i fast fashion, a także zachęcają do kupowania z ubrań drugiej ręki i naprawiania już posiadanych.
    W szkołach stanęły szafy, dzięki którym uczniowie mogą się wymieniać ubraniami. 
 
To tylko niektóre z projektów, które zostały zainicjowane przez naszych diecezjan. Ponadto dwa razy w roku prowadzone są warsztaty dla lokalnych animatorów wspólnot ekologicznych, a każdego roku, na wspomnienie św. Franciszka w pierwszą niedzielę października, organizujemy wydarzenie dla całej diecezji, celebrujące naszą pracę na rzecz wspólnego domu- Ziemi. 

Zapraszamy zainteresowanych wzięciem udziału w projektach, bądź zainteresowanych tematem działań na rzecz ekologii w naszej Caritas, do kontaktu z animator diecezjalną- Malwiną Giełdon
drogą mailową: mgieldon@caritas.org.pl lub telefonicznie: 728 402 964,
a także zapoznania się ze stroną projektu laudatosi.caritas.pl

 

Caritas-laudato-si-nowy-kolor.jpg

image2.jpeg

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png
  • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
  • port.png
  • selgros.png
  • logo-kulczyk.jpg