Remont Domu Samotnej Matki
Tytuł projektu: „Przebudowa budynku Domu Samotnej Matki w Koszalinie celem świadczenia wysokiej jakości usług społecznych"
Projekt obejmuje przeprowadzenie prac budowlano-remontowych, które umożliwią przebudowę Domu Samotnej Matki w Koszalinie i lepsze wykorzystanie obecnej infrastruktury.
W ramach przedmiotowej inwestycji zaplanowano:
- przebudowę istniejącego budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania poddasza,
- nadbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego
- rozbudowę o windę zewnętrzną,
- wykonanie schodów zewnętrznych.
W ramach realizacji projektu rozszerzona zostanie część mieszkalna dla matek samotnie wychowujących dzieci oraz sióstr prowadzących placówkę, z uwzględnieniem niezbędnych pomieszczeń uzupełniających, dzięki czemu warunki bytowe w nim panujące ulegną znacznemu polepszeniu. Nastąpi zwiększenie liczby pokoi i miejsc dla matek z dziećmi. Realizacja projektu pozwoli na mieszkanie w jednym czasie 16 matek i 19 dzieci (obecnie 11+1 matek i 11+1 dzieci).
Pomocą i wsparciem objętych zostanie dodatkowych 4 kobiet oraz 7 dzieci.
Na parterze znajdować się będzie pokój spotkań, kuchnia oraz pomieszczenia socjalne. Powstanie przestrzeń przeznaczona do organizacji szkoleń, warsztatów i terapii, która do tej pory była dzielona z jadalnią i świetlicą.
Na wyższych kondygnacjach przewidziano 8 sypialni z łazienkami (pięć dla mieszkanek oraz trzy dla prowadzących), aneksy kuchenne oraz pomieszczenie socjalne. W przybudowanym budynku gospodarczym zaprojektowano biuro z zapleczem sanitarnym, a w nadbudowanej kondygnacji I piętra salę spotkań na potrzeby DSM.
W przybudowanym budynku gospodarczym zlokalizowane zostanie biuro z zapleczem sanitarnym oraz dodatkowe nadbudowane pomieszczenie spotkań.
Obecnie obiekt DSM nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada wyjście naprzeciw potrzebom niepełnosprawnych i uwzględnia usunięcie występujących progów wewnątrz budynku, montaż windy umożliwiającej łatwiejsze przemieszczenie się między piętrami oraz utworzenie dodatkowego wejścia z poziomu terenu.
Projekt ograniczy następujące problemy społeczne: - bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, - zagrożenie sieroctwem, - przemoc w rodzinie, - ubóstwo, - bezrobocie.
Termin realizacji: marzec 2020 r.
Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
wartość projektu: 3 310 890,07 PLN
dofinansowanie z UE: 1 602 251,07 PLN
dofinansowanie z budżetu państwa: 291 318,38 PLN