Podprogram 2021 - przystąpienie do kolejnej edycji
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej po raz kolejny przystąpiła do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Wkład w finansowanie projektu wygląda następująco:
1. Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym - 85%
2. Fundusz Krajowy - 15%
Przed nami edycja programu - Podprogram 2021.
Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej
i uzyskujące dochód nieprzekraczający:
- 1 707,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 776 zł);
- 1320 zł w przypadku osoby w rodzinie, czyli dochód nieprzekraczający 220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej (tj. 600 zł)
Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do właściwego ze względu
na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej (OPS) lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
Osoby potrzebujące otrzymują artykuły: warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, a także cukier i olej. Osoby potrzebujące mogą także skorzystać z bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących m.in. przygotowywania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania, sprawnego zarządzania budżetem domowym, zapobiegania marnowaniu żywności w celu zwiększenia samodzielności i włączenia społecznego.
Program będzie realizowany, tak, jak dotychczas, poprzez Partnerskie Organizacje Lokalne (Parafialne Zespoły Caritas), znajdujące się na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
W ramach realizacji Podprogramu 2021 na rok 2022:
• zaangażowane będą Organizacje Partnerskie Lokalne;
• począwszy od marca 2022 zostanie wydanych wiele ton żywności;
• osobom potrzebującym zostaną wydane paczki żywnościowe;
• zostanie przeprowadzonych w ramach działań ze środków towarzyszących 39 warsztatów dla 907 uczestników/czek.
Działania towarzyszące realizowane przez Caritas będą prowadziły do nabycia przez uczestników/czki działań samodzielności i kompetencji w zakresie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego, zdrowego żywienia, dietetyki, zabezpieczenia się przed zakażeniem COVID-19, itp. Działania te będą realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów stacjonarnych i/lub zdalnych przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności.