Region Dobrego Wsparcia
Jeśli jesteś starszą, niepełnosprawną, która ze względu na wiek, czy stan zdrowia potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu,
lub jeśli jesteś osobą, która chciałaby podjąć pracę jako opiekun takiej osoby,
skontaktuj się z nami:
e-mail: dobrewsparcie@caritas.pl
Poszukujemy opiekunów na całym terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Osoba chętna do świadczenia usługi opiekuńczej, nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego, a jedynie posiadać predyspozycje do pracy z osobami niesamodzielnymi (głównie z osobami starszymi).
Pomóż nam pomagać
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020
Dofinansowanie w wysokości 33 342 570,44 zł:
ze środków europejskich: 30 805 635,74 zł
ze środków budżetu państwa: 2 536 934.70 zł
Wartość zadania: 36 241 924,40 zł
Projekt pt. „Region Dobrego Wsparcia”
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w partnerstwie z Województwem zachodniopomorskim, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Fundacją Nauka dla Środowiska, w okresie od 01.04.2020 r. do 31.03.2023 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego, realizuje projekt pt. „Region Dobrego Wsparcia”.
Projekt ma na celu zwiększenie dostępności usług społecznych, w szczególności usług środowiskowych, opiekuńczych oraz usług wsparcia dla osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym.
Jest to kontynuacja projektu „Dobre wsparcie-system lokalnych usług społecznych”, nagrodzonego w konkursie UE na najbardziej innowacyjny projekt społeczny finansowany ze środków europejskich - RegioStars 2019.
W ramach projektu realizowane są:
a) usługi opiekuńcze (sąsiedzkie usługi skierowane do osób niesamodzielnych), w których zakres wchodzi m. in.:
- pomoc w dokonywaniu zakupów,
- pomoc przy gotowaniu i podawaniu posiłków,
- pomoc przy wykonywaniu prac porządkowych,
- pomoc w praniu odzieży i bielizny,
- pomoc w uiszczaniu opłat, dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów,
- towarzyszenie na spacerach,
- informowanie rodziny i pozostałych służb o pogorszeniu stanu zdrowia i sytuacjach kryzysowych,
- odwiedziny w szpitalu;
b) pomoc specjalistów (między innymi: psychologa, fizjoterapeuty, prawnika);
c) bezpłatne wypożyczeni sprzętu rehabilitacyjnego;
d) bezpłatny pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnikiem projektu korzystającym ze wsparcia, może być osoba niesamodzielna mieszkająca na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Osoba niesamodzielna to osoba, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego.
Opiekun osoby niesamodzielnej nie musi posiadać kwalifikacji wymaganych w usługach opiekuńczych, ale powinien być osobą zaufaną, zdolną do pracy na rzecz osoby niesamodzielnej i pozostającą w codziennym kontakcie z podopiecznym.