Aktualności
Dzień Dobra na wiele sposobów
Sporo wydarzeń przygotowali wolontariusze Caritas, by uczcić Ty-Dzień Dobra, obchodzony w tym roku pod hasłem: "obDARowani", którego centralnym punktem był Dzień Dobra przypadający 13 kwietnia. W naszej diecezji odbyło się z tej okazji wiele wydarzeń. 10 kwietnia z Wałcza do Ostrowca wyruszył szkolny rajd rowerowy sprzątanie lasu, sadzenie drzew i wspólne ognisko. Także Szkolne Koło Caritas św. Franciszka przy ZS nr 1 w Koszalinie przygotowało Dobry Rajd, czyli pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej na Górę Chełmską oraz Strefę Dobra podczas dni otwartych swojej szkoły.
Dzień Dobra w Wałczu i Ostrowcu
Centrum Charytatywno-Opiekuńcze w Wałczu włączyło się w promowany przez Caritas Dzień Dobra. 10 kwietnia zaprosiło na tereny rekreacyjne pobliskiego ośrodka Caritas w Ostrowcu wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu.
Spotkanie rozpoczęło się rajdem rowerowym spod szkoły do Ostrowca. Już sama forma wycieczki miała formę edukacyjną.
Świętowali w Lasku Miłosierdzia Bożego
W niedzielę Miłosierdzia Bożego Parafialny Zespół Caritas w Żydowie i Świerznie zorganizował w Zakątku świętych Joachima i Anny niecodzienne świętowanie. W lasku Miłosierdzia Bożego parafianie spotkali się na modlitwę w Godzinie Miłosierdzia, a potem zasiedli do wspólnego i suto zastawionego stołu.
800 gości na śniadaniach wielkanocnych Caritas
Pierwsze śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych odbyło się 23 marca – w sobotę przed Niedzielą Palmową w Wałczu w sali gimnastycznej OREW. Organizatorem dorocznego wydarzenia była Caritas diecezjalna wraz z samorządem oraz Centrum Pomocy Rodzinie, Zakładem Aktywności Zawodowej i ZS nr 4 oraz przy wsparciu sponsorów i wolontariuszy Caritas parafii pw. Świętego Antoniego i Św. Mikołaja w Wałczu.
Ochrona małoletnich i bezradnych - szkolenie
W Domu Samotnej Matki w Koszalinie odbyło się 25 marca szkolenie dotyczące standardów ochrony osób małoletnich i bezradnych przed krzywdzeniem. Temat ten podjęli radca prawny Łukasz Pniewski oraz psycholog Hanna Czarnecka-Giełdon.
W spotkaniu wzięli udział pracownicy różnych jednostek Caritas: koszalińskiej centrali, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, bursy dla chłopców w Szczecinku, Centrum Kryzysowego, Domu Samotnej Matki, ośrodka pw. Aniołów Stróżów z Kołobrzegu, Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i Ośrodek Pomocy Postpenitencjarnej oraz siostry niepokalanki ze Szczecinka.
Pola Nadziei
Wolontariusze Caritas sfinalizowali zainaugurowaną we wrześniu ubiegłego roku akcję charytatywną na rzecz Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas im. Bp. Domina w Darłowie. Jesienią sadzono cebulki żonkili – symboli tej paliatywnej kampanii społecznej – a w marcu obdzielano nimi darczyńców na ulicach miejscowości i na terenach kościelnych. Łącznie do akcji zaplanowanej na 17 marca, ale przeprowadzonej także w innych terminach, stanęło 30 szkolnych i parafialnych Caritas z różnych stron diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Droga Krzyżowa w Żydowie
Drogę Krzyżową ulicami i dróżkami Żydowa zorganizowała Caritas parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. To już druga w taki sposób przeżyta Droga Krzyżowa.
Śniadania wielkanocne Caritas
W różnych miastach diecezji odbywają się świąteczne śniadania dla osób ubogich, samotnych i bezdomnych.
Pierwsze śniadanie wielkanocne dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych odbyło się w sobotę przed Niedzielą Palmową w Wałczu w sali gimnastycznej OREW. Organizatorem dorocznego wydarzenia była Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz z samorządem oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Zakładem Aktywności Zawodowej i ZS nr 4 oraz przy dużym wsparciu sponsorów i wolontariuszy m.in. z Parafialnych Zespołów Caritas w parafii pw. Świętego Antoniego i Św. Mikołaja w Wałczu.