Aktualności
Pola nadziei także w bursie w Szczecinku
Ogólnopolska kampania Caritas „Pola nadziei” zaczyna się co roku jesienią. To wtedy sadzi się cebule żonkili – kwiatów będących symbolem jej wiosennej edycji, będącej kwestą na rzecz hospicjów Caritas.
Pielgrzymka Caritas do Włoch
„Jezu, Ty się tym zajmij” – ta i inne wskazówki pozostawione przez świętych na długo zostaną w pamięci wolontariuszy Caritas Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej, którzy 10 października wyruszyli z pielgrzymką do Włoch. W autokarowej wyprawie, która zakończy się 19 października, bierze udział 100 osób.
Żółty talerz
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej po raz kolejny bierze udział w Programie „Żółty Talerz”.
Jego uczestnikami są dzieci i młodzież z 4 placówek Caritas:
Pola Nadziei w Darłowie
W hospicjum Caritas im. bp. Czesława Domina w Darłowie zainaugurowano akcję Pola Nadziei. 4 października zasadzono na rabacie 500 cebulek żonkili, które wiosną staną się symbolem kwesty na rzecz hospicjum. W wydarzeniu, które rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego, wzięli udział duchowni, samorządowcy, wolontariusze, dobroczyńcy placówki.
110 Pielgrzymka upamiętniająca Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy na Jasnej Górze
W dniu 28 września 2024 roku na Jasnej Górze odbyła się 110 pielgrzymka, która miała na celu upamiętnienie Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. W tym szczególnym wydarzeniu wzięła udział grupa pielgrzymów z Koszalina, której przewodniczył Dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, ks. Łukasz Bikun. To wydarzenie stało się okazją do wspólnej modlitwy i refleksji nad losem osób dotkniętych migracją i uchodźstwem.
Dzieci uchodźców z Ukrainy zakończyły miesiąc zajęć matematycznych w Koszalinie
W dniu 30 września 2024 roku zakończył się miesięczny cykl zajęć matematycznych „Ciekawa matematyka” dla 20 dzieci uchodźców z Ukrainy, które zostały objęte wsparciem Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Zajęcia prowadziła pani Viktoriia, pedagog z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją pomagała dzieciom odkrywać świat liczb, kształtów i logicznego myślenia.
Podczas całego miesiąca dzieci miały możliwość rozwijać swoje umiejętności matematyczne w atmosferze wsparcia i zrozumienia. Uczestnicy z różnych grup wiekowych, od najmłodszych po starsze, uczyli się poprzez zabawę, rozwiązywali zagadki i brali udział w interaktywnych zadaniach. Zajęcia miały na celu nie tylko naukę matematyki, ale także wzmocnienie pewności siebie, rozwój umiejętności współpracy oraz integrację dzieci z Ukrainy z lokalną społecznością.
Zbiórki dla powodzian
W weekend 27 i 28 września dziesiątki wolontariuszy Caritas podjęły kilkugodzinne dyżury w sklepach sieci Biedronka, by informować klientów o dalszej potrzebie wsparcia powodzian i gromadzić podarowane przez nich produkty. "Zbiórki żywności, odzieży i kosmetyków na rzecz powodzian" odbyły się w następujących miastach: Barwice, Białogard, Polanów, Koszalin, Sławno, Wałcz, Mielno, Miastko, Jastrowie, Połczyn Zdrój, Ustka, Czaplinek, Słupsk, Czarne, Karlino, Piła, Sianów.
Podsumowanie kwesty „Pomoc dla powodzian”
W niedzielę diecezjanie nie szczędzili grosza. Do puszek z logo Caritas trafiły setki tysięcy złotych. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kwestowały setki osób: wolontariusze parafialnych i szkolnych Caritas, a także inni parafianie. Łącznie zebrano do tej pory 790 tysięcy złotych, przy czym datki jeszcze przez dwa tygodnie będą spływały do centrali z parafii.