Ośrodek w Ostrowcu znów działa
Po trwającym dwa lata gruntownym remoncie i modernizacji obiektu oddano do użytku ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy Caritas im. St. Liborious w Ostrowcu k. Wałcza. 28 sierpnia pobłogosławił go bp Zbigniew Zieliński. Obecny był także biskup senior Edward Dajczak.
Oprócz kierownictwa Caritas diecezjalnej na uroczystości obecni byli pracownicy ośrodka, ludzie związani z jego historią, starosta wałecki Bogdan Wankiewicz oraz sekretarz miasta Magdalena Krawczyk.
– Dzięki temu ośrodkowi i innym naszym placówkom tego typu, chcemy realizować zadanie Caritas, jakim jest wspieranie potrzebujących – powiedział ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezji. – Całkowity dochód z działalności ośrodka będzie przeznaczony na finansowanie dzieł charytatywnych w diecezji, takich jak np. Dom Samotnej Matki i Centrum Kryzysowe w Koszalinie, Bursa Szkolna im. św. Stanisława Kostki w Szczecinku, a także jadłodajnia w Słupsku. Chcemy, żeby tak to właśnie wyglądało – tzn. ktoś tutaj wypoczywa, jednocześnie czyniąc dobro dla innych.
– To dla nas ważne miejsce, ponieważ przygotowujemy tu kadry, które pracują w Caritas. Wychowanie liderów, którzy posługują w Parafialnych Zespołach Caritas, czy w Szkolnych Kołach Caritas, jest dla nas bardzo istotne – stwierdził bp Zbigniew Zieliński. –Ośrodek służy także tym, którzy są podopiecznymi Caritas, począwszy od dzieci, a skończywszy na osobach dorosłych, w tym niepełnosprawnych czy kobietach z Domu Samotnej Matki. Wachlarz osób, które będą korzystały z tego ośrodka i z pozostałych w diecezji, jest więc szeroki.
Pieniądze na remont tego i innych ośrodków Caritas zostały pozyskane w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koordynatorem projektu był ks. Tomasz Roda, były dyrektor Caritas diecezjalnej.
– W ramach tego remontu zostały wykonane prace kwalifikowane, na które pozyskaliśmy pieniądze z funduszu oraz dodatkowe, które miały inne finansowanie – wyjaśnia. – W Ostrowcu zakres prac obejmował m.in. termomodernizację, czyli ocieplenie fundamentów, ścian, wymianę dachu, stolarki drzwiowej i okiennej, instalację paneli fotowoltaicznych, nowoczesnego pieca i pompy ciepła. Dzięki temu zmniejszyliśmy produkcję dwutlenku węgla i oszczędzamy energię. Dom zmienił się całościowo na plus – dodaje koordynator projektu.
W ośrodku są pokoje 2, 3, 4 lub 6-osobowe. Do dyspozycji gości jest sala konferencyjna, kaplica, obszerny refektarz. Dom posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek znajduje się w oddaleniu od drogi, wśród drzew i nad jeziorem.
Zdjęcia: Ks. Wojciech Parfianowicz, „Gość Niedzielny”