Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Strategia rozwoju wolontariatu Aktualności
02.03.2025

Opiekunowie SKC spotkali się w Podczelu: „Nie rywalizujemy, ale inspirujemy się wzajemnie”

Szkolne Koła Caritas prężnie działają w naszej diecezji na różnych polach charytatywnych. Ich opiekunowie spotkali się w ten weekend z diecezjalnym koordynatorem SKC ks. Krzysztofem Sendeckim oraz panem Jackiem Krzyżanowskim, zastępcą dyrektora Caritas DKK w Domu Rekolekcyjnym im. biskupa Czesława Domina w Podczelu. Celem zjazdu było podsumowanie akcji przeprowadzonych w ubiegłym roku, wymiana doświadczeń oraz opracowanie harmonogramu działań na najbliższe miesiące. 

Zaproszenie do Podczela przyjęli przedstawiciele 17 szkół z terenu diecezji, w których funkcjonują Szkolne Koła Caritas. Każdy z nich zaprezentował sprawozdanie z zeszłorocznej działalności swojego Koła. SKC mają się czym pochwalić. Młodzi wolontariusze angażowali się w liczne akcje, od lokalnych po ogólnopolskie. „Zapałka nie ogrzeje”, Zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, „Pączek dla Afryki”  to tylko niektóre z nich. Także kwestowali na rzecz hospicjów, powodzian oraz osób chorych i potrzebujących ze swojego bliskiego otoczenia.

-Opiekunowie dzielą się doświadczeniami z całego roku, tymi pozytywnymi, ale też trudnymi, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość i rozwijać działalność Szkolnych Kół Caritas, aby w diecezji działo się za ich sprawą jeszcze więcej dobra- tak o celu spotkania mówił koordynator SKC ks. Krzysztof Sendecki.  -Jako koordynator SKC nie chce nikomu narzucać, jak ma działać. Zależy mi, aby stworzyć przestrzeń do rozmów opiekunów, aby mogli poznać swoje pomysły i wizje, na realizację różnych zadań, by mogli się wzajemnie inspirować – podkreślił.  

Każde Szkolne Koło Caritas, mimo tej samej nazwy i nadrzędnego celu, jakim jest pomaganie,  działa trochę inaczej, ponieważ tworzą je wolontariusze w różnym wieku, dzieci ze szkół podstawowych albo młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Koła działają w mniejszych i większych szkołach i miejscowościach, mają różne pomysły i dostrzegają różne potrzeby otoczenia.  

-Takie spotkania z innymi opiekunami Szkolnych Kół Caritas są moim zdaniem bardzo wartościowe - mówi Anna Jarczewska, opiekunka SKC w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu. –Są tutaj opiekunowie też z małych miejscowości i z wiosek. Okazuje się, że każdy z nas ma inne pomysły. Usłyszałam od nowych koleżanek o kilku naprawdę fantastycznych akcjach i będę chciała zrealizować je w swojej szkole. 

Wolontariusze SKC nie tylko działają charytatywnie, choć w przestrzeni publicznej to jest najbardziej widoczne, ale także w swoich szkołach odpowiadają za przygotowanie przedstawień z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

-Teraz właśnie zaczynamy próby, ponieważ już po raz trzeci będziemy w naszej szkole przedstawiać Pasję. Młodzież uczy się ról, szykuje stroje i zgłębia swoją wiedzę religijną i wiarę, a to też jedno z zadań SKC – dodała Izabela Żuchowska, współopiekun Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół w Połczynie-Zdroju.

Pod koniec marca wolontariuszy SKC będzie można spotkać w największych sklepach w regionie z koszami, do których będą zbierać żywność w ramach cyklicznej akcji „Tak. Pomagam!”. Kolejna akcja, w której wezmą udział to „Pola nadziei”, czyli najpierw sadzenie kwiatów, a potem rozprowadzanie ich w zamian za datek do puszki na rzecz hospicjów.

W naszej diecezji istnieje blisko 80 SKC. Jak można takie koło założyć? Więcej informacji na ten temat pod tym linkiem.

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png
  • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
  • port.png
  • selgros.png
  • logo-kulczyk.jpg