Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
02.02.2015

Nowe inicjatywy Caritas DKK

IMG_1443.jpgW poniedziałek 2 lutego ruszyły dwie nowe inicjatywy Caritas DKK: Dyżur Otwartych Drzwi oraz Telefon Zaufania Caritas.

- Dyżur Otwartych Drzwi to inicjatywa oddolna, wyszła od wolontariuszy diecezjalnej Caritas, gdy zastanawialiśmy się wspólnie, jak być bliżej ludzi – zapowiedział dyrektor CDKK ks. dr Tomasz Roda. Wyjaśnił, że diecezjalna Caritas chce wyjść naprzeciw potrzebom osób, które w biedę wpadają z powodu bezradności, braku umiejętności znalezienia właściwego rozwiązania. Za przykład podał żonatego mężczyznę, ojca dwójki dzieci, który stracił pracę i w konsekwencji wpadł w spiralę długów. Ostatecznie przyszedł z prośbą do Caritas o pożyczkę finansową. – Pieniędzy nie rozdajemy, ale nie chcemy pozostawiać takich ludzi samym sobie. Caritas diecezjalna, która jest położona w centrum miasta to dobre miejsce na spotkania. Przygotowaliśmy pokój spotkań i znaleźliśmy wolontariuszy, którzy, jako fachowcy w różnych dziedzinach, będą czekać na każdego, kto potrzebuje porady, wysłuchania, rozmowy.

Dyżur Otwartych Drzwi będzie się odbywał w siedzibie Caritas na ul. bp Domina 8 w każdy poniedziałek w godzinach 17-19. W pierwsze poniedziałki miesiąca dyżur będzie pełnił terapeuta ds. uzależnień, w drugie – pedagog, w trzecie – psycholog, w czwarte i piąte – kapłan.

- Do dyżuru otwartych drzwi zaprosiliśmy wolontariuszy, którzy są specjalistami w różnych dziedzinach: dr Wiesława Ireneusza Dzietczyka, nauczyciela akademickiego, specjalistę psychoterapii uzależnień, mgr Dagnę Kozłowską – psycholog, mgr Lucynę Lisińską – pedagog.

Obecna na konferencji Dagna Kozłowska przedstawiła się jako psycholog na drodze zdobywania certyfikatu psychoterapeuty systemowego w Wielkopolskim Towarzystwie Psychoterapii Systemowej. Pracowała z dziećmi w przedszkolu, młodzieżą licealną, z małżeństwami w kryzysie. Jest członkiem Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, kilka lat była członkiem zarządu oddziału w Poznaniu. Aktualnie pracuje w Zespole Szkół nr 2 w Koszalinie oraz w caritasowskim Centrum Kryzysowym dla Kobiet. – Zgłosiłam się do programu, ponieważ wiem, jak wielu ludzi nie radzi sobie z problemami. Chcę pomóc im – swoją wiedzą, umiejętnościami – zadeklarowała D. Kozłowska.

Lucyna Lisińska obecnie pracuje jako kierownik świetlicy profilaktyczno-wychowawczej Caritas. Ukończyła studia o kierunku pedagogika socjalna i resocjalizacyjna. Lubi pracować z dziećmi, młodzieżą i ich rodzicami. – Dzieciństwo to czas, kiedy młody człowiek czasem się gubi i fachowa pomoc skierowana do dzieci i ich rodziców może być skuteczna – powiedziała L. Lisińska.

Dyżur Otwartych Drzwi połączony jest drugą nową inicjatywą Caritas – Telefonem Zaufania Caritasu.

- Chcemy być bardziej dyspozycyjni i dostępni niż tylko poprzez dyżury poniedziałkowe – zapewnia ks. Roda. – Zamysłem telefonu zaufania jest to, byśmy jako Caritas dotarli na peryferie biedy, potrzeb, bezradności. Telefon będzie aktywny od rana do wieczora, także w weekendy – by przyjąć zgłoszenie, doradzić, wskazać możliwości pomocy. Przy telefonie dyżur będzie pełnił wolontariusz dr Wiesław Ireneusz Dzietczyk. Numer telefonu - 572685855. 

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Matejek

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png
  • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
  • port.png
  • selgros.png
  • logo-kulczyk.jpg