Dogoterapia na początek wakacji
W Domu Samotnej Matki odbyły się 24 czerwca niecodzienne warsztaty – grupę podopiecznych placówki oraz Centrum Kryzysowego dla Kobiet w Koszalinie odwiedził pies rasy Border collie pod opieką trenerki Agaty Liptak.
Jak wyjaśnia Iga Zołotar-Tobiasz z biura projektów Caritas, zajęcia dogoterapii wpisują się w program ośrodków Caritas skierowanych do matek i dzieci – głaskanie i przytulanie czworonoga wyzwala oksytocynę, hormon odpowiedzialny za tworzenie więzi, wzmaga poczucie radości, sprzyja rozluźnieniu i poprawie nastroju oraz wycisza zachowania agresywne. Może też sprzyjać postawieniu diagnozy w tej sferze – jeśli u kogoś pojawi się strach przed psem, rozmowa z terapeutą może być krokiem w kierunku rozpoznania negatywnych odczuć: lęku, napięcia, blokady.
– Zależy nam na tym, by pomóc dzieciom i mamom budować wzajemne relacje. Dogoterapia jest jednym z elementów szerszego projektu, który w tym roku kierujemy do samotnych matek i kobiet w ciąży, w tym do podopiecznych Caritas: do kobiet z Domu Samotnej Matki oraz do kobiet z dziećmi będących pod opieką Centrum Kryzysowego – mówi Iga Zołotar-Tobiasz. – Kontakt ze zwierzętami, które oczywiście są do tego przystosowane, wpływa upajająco na ludzi, wycisza i pobudza dobre emocje. Tego właśnie potrzebują będące w trudnej sytuacji nasi podopieczni.
Agnieszka Filipczuk, koordynator Centrum Kryzysowego w Koszalinie przypomina, że dzieci przebywające w placówce poza wsparciem wychowawczym i emocjonalnym korzystają tam z różnego rodzaju projektów edukacyjnych: zajęć psychoedukacyjnych, cyklu „Bliżej świata” czy „Pięć zmysłów”.
Warsztaty dogoterapii odbywają się w zakresie projektu „Jesteś moim DAREM!” w ramach ogłoszonego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka oraz na rzecz seniorów, współfinansowany ze środków budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
– Kontakt ze zwierzętami wspomaga kształtowanie i rozwój emocji, empatii i otwartości. Jest to szczególnie korzystne dla tych dzieci, które przeżyły już jakieś trudne sytuacje albo były świadkami kryzysu osób dorosłych. A poza tym obecność psów jest dla dzieci źródłem przyjemności, motywuje do działania, stanowi formę prawidłowego spędzania czasu wolnego – podsumowuje A. Filipczuk.