16.06.2015

1. diecezjalna pielgrzymka PZC

IMG_9835.JPG60 ze 180 Parafialnych Zespołów Caritas przyjechało z pielgrzymką do diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

To wydarzenie historyczne, ponieważ jest to pierwsza pielgrzymka wszystkich zespołów wolontariuszy Caritasu działających w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wolontariusze Caritas spotykają się ze sobą regularnie w ciągu roku, zazwyczaj na weekendowych rekolekcjach w Adwencie i Wielkim Poście. - Wtedy przyjeżdża nas ok. 160 osób. Ale w diecezji jest nas dużo więcej. Pielgrzymka jest okazją, by przyjechali wszyscy, także nasi sympatycy. Dziś jest nas tutaj ok. 380 osób - powiedział dyrektor Caritas DKK ks. Tomasz Roda.

Biskup Edward Dajczak, który przewodniczył Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymowanie, podkreślił wagę wolontariuszy Caritas działających w środowiskach parafii oraz tam, gdzie często nie dociera inna pomoc. - Wciąż potrzeba ludzi, którzy uwierzą, że Boża miłość rośnie z małego ziarenka. - powiedział w homilii. - Bóg wybiera zwyczajnych ludzi do swoich dzieł, a kiedy oni odpowiadają Mu pozytywnie, obdarza ich w potężny sposób. Wówczas czynią rzeczy niezwykłe. Tak się rodzą święci, niekoniecznie ci kanonizowani. Tak się rodzą ludzie Boga.

Biskup Dajczak umacniał wolontariuszy, by nie dali się przemóc sytuacjom, które wydają się przerastać ich siły. - Jesteśmy tu, by z Bożą siłą wrócić do naszych domów. Bo nie jest łatwo być w zespole Caritas. A mimo to wielu z was z taką pokorą i cichością czyni tyle dobra.

Termin pielgrzymki został wybrany nieprzypadkowo - dwa dni przed wspomnieniem św. Brata Alberta, patronującego Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. - Pielgrzymka PZC ma pięknego patrona, św. brata Alberta, który pokazuje nam, jak być dobrym jak chleb - powiedział ks. Roda, zapewniając, że co roku w okolicy tej daty wolontariusze Caritas będą wyruszać na wspólne pielgrzymowanie.

Pielgrzymce nadaje znaczenie również kontekst wydarzeń w Kościele powszechnym. Ma ona bowiem być przygotowaniem wolontariuszy Caritas do Roku Miłosierdzia, który papież Franciszek otworzy, jak już zapowiedział, 8 grudnia. - W bulli "Misericordiae vultus" papież zachęca nas, byśmy zatrzymali się nad tym, co jest źródłem miłości w świecie - powiedział dyrektor Caritas DKK. - Zbliżający się Rok Miłosierdzia jest dla nas wielkim wyzwaniem. Potrzebujemy bowiem poczuć, że jesteśmy wspólnotą ludzi Boga, ludzi miłości.

- Pielgrzymka jest naszym pierwszym krokiem w ten rok - wyjaśniał w konferencji zgromadzonym pielgrzymom ks. Roda. - Bo dopiero wolontariusz doświadczony miłością Boga przekracza wszelkie granice i trudności, skuteczniej niesie miłość potrzebującym i ubogim. Bez tego jest filantropem, człowiekiem akcji. Dlatego jako Caritas diecezji właśnie tą pielgrzymką podjęliśmy już teraz duchowe przygotowanie do świętowania Roku Miłosierdzia.

Drugą część spotkania stanowił specjalny koncert "Tajemne drzwi", podczas którego s. M. Weronika Ślusarska wykonała utwory z płyty, która w ostatnim roku powstała za murami słupskiego klasztoru klarysek. Towarzyszył jej zespół w składzie: Dorota Pniewska (wokal) oraz muzycy Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku (Małgorzata Madejska - skrzypce, Jarosław Madejski - wiolonczela, Agnieszka Respondek - flet).

Na zakończenie pielgrzymowania wolontariusze PZC odmówili Różaniec na dróżkach różańcowych. Spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Matejek