W rozpoczynającym się Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przypominamy, że Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej od lat angażuje się w pomoc ofiarom przestępstw, świadkom oraz ich najbliższym. Od 2018 roku wsparcia udziela w punktach pomocowych, utworzonych w ramach Funduszu Sprawiedliwości. W ciągu siedmiu lat pomoc prawną, psychologiczną lub materialną otrzymało ponad 2 300 osób.
W 2018 roku Caritas udzielała wsparcia pokrzywdzonym przestępstwem, ich rodzinom, a także świadkom różnych wykroczeń w czterech punktach pomocowych. Obecnie na terenie diecezji działa siedem takich punktów: Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Koszalinie i sześć lokalnych punktów: w Białogardzie, w Drawsku Pomorskim, w Szczecinku, w Wałczu, w Sławnie i w Kołobrzegu.
Pomocy udzielamy osobom bezpośrednio pokrzywdzonym przestępstwem, ich najbliższym oraz świadkom przestępstw, a także ich bliskim. Ważne, żeby osoby potrzebujące wsparcia zgłosiły się do nas, zanim upłynie 5 lat od dnia stwierdzenia przestępstwa, chyba że nastąpiły jakieś szczególne przypadki, które nie ulegają takiemu przedawnieniu. Pomoc mogą otrzymać dorośli i dzieci.
Według zgormadzonych danych 48 procent pokrzywdzonych, którym pomagamy rocznie to ofiary przemocy domowej. Spora grupa, bo około 20 procent to osoby dotknięte niealimentacją. 13 procent naszych beneficjentów stanowią osoby oszukane, a około 8 procent te, które doznały krzywdy na tle seksualnym.
Kiedy osoba pokrzywdzona zgłosi się do naszego punktu otrzyma pomoc, jakiej najbardziej potrzebuje. Możemy udzielić pomocy prawnej, psychologicznej, psychiatrycznej, informacyjnej, a także finansowej, np. jest możliwość pokrycia kosztów tymczasowego zakwaterowania, kosztów przejazdów środkami komunikacji, kosztów związanych z kształceniem w szkołach i przedszkolach, a także kosztów związanych z opieką nad dziećmi. Dodatkowo osobom dorosłym możemy opłacić szkolenia, a dzieciom kolonie.
– W naszych punktach dochowujemy wszelkiej tajemnicy, jesteśmy wrażliwi i delikatni w postępowaniu. Warto się zgłaszać, bo to realna pomoc. Takie osoby, które doświadczyły przemocy domowej, psychicznej czy ekonomicznej, którą często jest trudno wykryć, zasługują na to, żeby wyjść z kryzysu i jak najszybciej zacząć funkcjonować normalnie. Cieszymy się, że możemy w tym pomagać, ponieważ jest to przejaw braterskiego współistnienia, a Caritas szczególnie wpisuje się w tę pomoc miłosierną dla bliźniego –podkreśla Jacek Krzyżanowski, wicedyrektor diecezjalnej Caritas.
Caritas pomaga ofiarom przestępstw dzięki współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Podejmowane działania są finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Uczestniczymy w programie już od 2018 roku. Przez ten czas wsparcie otrzymały dokładnie 2342 osoby. W ostatnim wydaniu konkursu na lata 2022-2025 otrzymaliśmy na te działania pomocowe ponad 5 milionów złotych.
Osoby pokrzywdzone mogą otrzymać również wsparcie w Centrum Kryzysowym dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi „Nadzieja”, które mieści się przy ul. Harcerskiej 17 w Koszalinie. Można zgłaszać się tam przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Pomoc udzielana jest w ramach interwencji kryzysowej oraz ośrodka wsparcia (tel. 94 342 30 05, centrum.kryzysowe.koszalin@caritas.pl). Dodatkowo Punkt Konsultacyjny „Silni Nadzieją” prowadzony przez Centrum Kryzysowe oferuje całodobową pomoc telefoniczną o charakterze informacyjnym i wspierającym oraz możliwość umówienia indywidualnego spotkania interwencyjnego (tel. 600 200 591).
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tym roku potrwa od 17 do 23 lutego, a szczególnym dniem będzie 22. lutego, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, wprowadzony w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku.