Święto osób z niepełnosprawnościami
3 grudnia z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Pile zaprosił na uroczyste spotkanie wszystkie placówki specjalne z powiatu pilskiego do Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra”.
– Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to święto ważne i tak bardzo istotne dla każdego z nas. Nie da się ukryć, że tegoroczny dzień będziemy długo wspominać – mówi ze wzruszeniem Aleksandra Kropińska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Pile.
Ruszyła doroczna Pusta Choinka
Dobroczyńcy już mogą się zgłaszać do Caritas, by na święta podarować ubogim dzieciom wartościowe prezenty.
– Z radością rozpoczynamy kolejną edycję naszej akcji charytatywnej „Pusta Choinka”. To niezwykła inicjatywa, która pozwala nam wspólnie obdarować najuboższe dzieci z naszej diecezji i podarować im odrobinę radości na Święta Bożego Narodzenia – informuje koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Anna Chojnacka- Balonis– Zapraszamy do włączenia się w tworzenie paczek świątecznych. Poszukujemy darczyńców, którzy zechcą przygotować prezenty dla dzieci, które na co dzień zmagają się z trudnościami. Wspólnie możemy sprawić, że ich Święta będą pełne uśmiechu i ciepła.
Pomoc żywnościowa – warto skorzystać
Dobiega końca tegoroczna edycja projektu Caritas pn. Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową, a w magazynach nadal są duże ilości produktów przeznaczonych dla rodzin i osób w kryzysie ubóstwa. Dlatego Caritas zachęca tych, którzy chcieliby skorzystać z żywnościowego wsparcia, by skorzystali z tej oferty. Składają się na nią konserwy (szynka, szprot), ser żółty, herbatniki, olej, dżemy, mleko UHT, makaron, kasza, mąka, cukier.
Torba charytatywna
Światowy Dzień Ubogich przypadający w tym roku w niedzielę 17 listopada jest zarazem inauguracją dorocznej akcji Caritas pn. Torba charytatywna. Polega ona na pobraniu torby zakupowej ze swojej parafii i wypełnieniu jej żywnością. Do torby można włożyć żywność z długim terminem ważności (mąkę, cukier, płatki kukurydziane, kawę, herbatę, ryż, kaszę, makaron, margarynę, olej, słodycze, konserwy) oraz środki czystości (mydło, proszek do prania, preparaty do czyszczenia).
Wigilia dla ubogich i samotnych w Szczecinku
Wśród spotkań wigilijnych dla ubogich organizowanych przez Caritas w tym roku odbędzie też wigilia w Szczecinku. Będzie to duże spotkanie przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami wigilijnymi. Odbędzie się ono 20 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Szczecinku. To będzie świąteczna wieczerza na ponad sto osób.
Bezpieczny senior
W dniach 26-27 października w Ośrodku Charytatywnym Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej St. Liborius w Ostrowcu odbyło się szkolenie dla wolontariuszy i liderów wolontariatu "Na codzienne zakupy". W zajęciach wzięło udział 40 wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas z różnych miejscowości z terenu Diecezji Koszalińsko–Kołobrzeskiej, w tym 4 wolontariuszy z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. W programie szkolenia odbyły się warsztaty na temat różnych form bezpieczeństwa dotyczącego seniorów – pierwszej pomocy, bezpieczeństwa cyfrowego i żywieniowego oraz dotyczącego prawa spadkowego.
Zapałka nie ogrzeje
Trwa ogólnopolska kampania Caritas pn. "Zapałka nie ogrzeje" – na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w rozpoczynającym się sezonie grzewczym.
Ofiarodawcy otrzymują symboliczne pudełka z zapałkami opatrzone hasłem i logo Caritas.
Przystań w Podczelu
Ośrodek Caritas "Przystań Podczele" został poświęcony po gruntownym remoncie. Prace trwały 26 miesięcy i pochłonęły ponad 12 milionów złotych. Placówka jest w stanie przyjąć 82 osoby w pokojach jedno, dwu i wieloosobowych z łazienkami. Budynek został wyposażony w windę, co będzie znacznym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dzięki termomodernizacji budynek jest energooszczędny i spełnia najwyższe normy ekologiczne. Ma służyć jako baza różnego rodzaju rekolekcji, szkoleń, spotkania formacyjnych dla wolontariuszy oraz letniego wypoczynku.