24.04.2017

Pomagamy za darmo i warto o tym mówić

WP_20170423_15_44_04_Pro.jpgPrzed kołobrzeskim ratuszem swoją działalność zaprezentowali telewidzom wolontariusze Caritas.

Niedzielę Miłosierdzia Bożego - swoje patronalne święto - wolontariusze Caritas świętowali przed… kamerami telewizyjnymi i na scenie. Z różnych zakątków diecezji zjechali do Kołobrzegu, by opowiedzieć o swojej pracy na rzecz potrzebujących, chorych, ubogich, uchodźców.

Okazją do prezentacji dorobku Caritas było zaproszenie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej do udziału programie TVP pt. "Polska pomaga", ukazującym cichych dobroczyńców Caritas. W kilku wejściach na anteny TVP1, TVP3, TVP Info oraz w internecie o swojej działalności opowiedzieli wolontariusze i pracownicy Caritas. Prócz prezentacji antenowych, których zaciekawieni kołobrzeżanie byli tylko postronnymi świadkami, odbyły się na scenie ustawionej przed ratuszem prezentacje wolontariuszy oraz występy artystyczne.

 

Spotkanie było zarazem świętowaniem ludzi Caritasu, dla których Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne. - Wolontariat to nie jest dla nas praca zarobkowa, robimy to z wielkim poświęceniem i całkowicie za darmo, a poświęcamy na to naprawdę dużo czasu, wiele godzin w tygodniu. Warto o tym mówić, zwłaszcza w czasach, gdy promują swoje działania także tacy ludzie, którzy z pomagania czerpią zyski. Dla nas praca charytatywna to czysta bezinteresowna radość, tym żyjemy - powiedziała Elżbieta Szreder z parafialnego Zespołu Caritas działającego przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku, który zainicjował opiekę finansową nad 5 rodzinami z Aleppo w ramach programu wsparcia uchodźców pt. "Rodzina rodzinie".

Natomiast podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach przywieźli do Kołobrzegu wyroby rękodzielnicze i kwestowali na rzecz swojej placówki, którą chcą wyposażyć w "salę doświadczania świata". Są najmłodszymi podopiecznymi Caritas DKK, ich placówka działa zaledwie od grudnia, a terapia już przynosi dobre efekty. – Dzięki pracy terapeutów już widać postępy u wielu naszych podopiecznych. Ci, którzy byli zamknięci, zaczynają się otwierać, uśmiechać, rozmawiać z innymi - stwierdziła Małgorzata Oszmiańska, kierownik WTZ.

S. Nikodema Rewa ZsJM zmobilizowała swoich współpracowników z hospicjum Caritas w Darłowie, by radość z pracy pokazali w tańcu. Grupa wolontariuszy zatańczyła układ choreograficzny do melodii hymnu ŚDM.

W kilkuminutowych transmisjach wolontariusze i pracownicy Caritas opowiedzieli także o programach pomocy finansowej i medycznej, bursie dla chłopców, ośrodkach wypoczynkowych i projektach formacji przez wypoczynek najmłodszych, programach stypendialnych oraz autorskich akcjach Caritas diecezjalnej jak Zapałka nie ogrzeje czy Pusta Choinka.

Poza anteną odbył się na scenie przed ratuszem koncert zespołu Full Power Spirit oraz występ kabaretu Świerszczychrząszcz!

Spotkanie zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą ze sceny ratuszowej poprowadziła s. Nikodema ze wsparciem diakonii diecezjalnej "Tyle dobrego".

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90, fax +48 94 346 21 75
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png