Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej :: Dobre wsparcie
17.05.2018

Dobre wsparcie

Car_1.JPG

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej od kilku miesięcy uczestniczy w realizacji projektu pn. „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych”, który to ukierunkowany jest na osoby niesamodzielne. Celem projektu jest otoczenie opieką osób, które z racji choroby czy wieku, nie mogą wykonywać podstawowych czynności życiowych.

Obecnie Caritas udziela pomocy blisko 75 osobom m.in. z Koszalina, Białogardu, Wałcza, Kalisza Pomorskiego czy też okolic Bobolic. Wciąż jest możliwość otoczenia opieką innych potrzebujących.

Opiekunem w "Dobrym wsparciu" (a jest ich obecnie ok. 40) może być wolontariusz Caritas lub znajomy, sąsiad (lecz nie może być to osoba bezpośrednio spokrewniona). Praca jest wynagradzana finansowo. – Projekt to, najogólniej mówiąc, usługi sąsiedzkie. Zakres obowiązków powstaje na podstawie planu pomocy, który ustalają podopieczny i opiekun. W rezultacie podpisywany jest kontrakt, którego trzecią stroną jest Caritas – wyjaśnia Anna Tarnowska, opiekunka bezdomnego p. Władysława, któremu przed rokiem amputowano obydwa śródstopia.

Osoba niesamodzielna może liczyć na zrobienie porządków, gotowanie, pomoc w dotarciu do lekarza, urzędu, wypełnieniu dokumentów. A także na to, że z opiekunem spędzi mile czas – na spacerze, w kinie, kawiarni lub po prostu na rozmowie.

Dzięki pomocy swojej opiekunki p. Władysław dosłownie staje na nogi: coraz częściej chodzi o kulach, zamiast przemieszczać się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Poza tym, naprawione zostało łożysko w wózku inwalidzkim, skorygowana proteza na lewej stopie. Gdy zagoi się prawa noga, zostaną rozpoczęte starania o protezę. Opiekunka pomaga p. Władkowi dojść na wizyty lekarskie, do urzędów, przygotować potrzebne pisma i dokumenty. Troszczy się o takie rzeczy jak odzież sezonowa czy zakup leków. A przede wszystkim spędza z nim czas na spacerach i utrzymuje częsty kontakt telefoniczny. – To wszystko mnie bardzo motywuje – mówi p. Władek i zaznacza, że nie chodzi wyłącznie o logistykę. – Ważne jest to, że mam z kim porozmawiać, spędzić czas. Przecież nie jestem stąd, nie mam tu nikogo.

W ramach projektu "Dobre wsparcie" powstały punkty konsultacyjne, a od lipca rozpocznie działalność mieszkanie "wytchnieniowe" w ośrodku Caritas w Kołobrzegu, transport osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz darmowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Partnerami projektu są: Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

 

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90, fax +48 94 346 21 75
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg