08.02.2019

Young Caritas w Ostrowcu

DPP_0929_Easy-Resize.com.jpg

Pod hasłem "Świat, w którym chciałbym żyć" spotkało się w ośrodku St. Liborius w Ostrowcu ponad 30 wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. 1-3 lutego, pod opieką kleryka Dawida Raka, zebrały się 11- i 12-latki ze Szczecinka i Różewa, zaś 5-7 lutego, pod opieką dk. Macieja Lutyńskiego, ich starsi koledzy ze Szczecinka, Koszalina i Sławoborza. Podczas warsztatów młodzi pokazali, że marzą o świecie, w którym panuje sprawiedliwość rozumiana jako nie równy podział dóbr, ale według tego, co każdemu potrzeba. 

Chcą rzeczywistości, w której ważna jest wiara w Boga, rodzina, miłość, tolerancja. Dk. Maciej Lutyński zauważa, że młodzi są otwarci na czynienie dobra, jednak nie wiedzą do końca jak, po co. - Nie wystarczy pomagać. Przecież można to robić dlatego, żeby się wylansować albo żeby zaskarbić sobie życzliwość i wzajemność, albo żeby uspokoić swoje sumienie - zastrzega i zaleca, by chęć pomagania konfrontować z Ewangelią. - Po to tu jesteśmy.

Wolontariusze z Young Caritas mieli do przepracowania takie zagadnienia jak uznanie wartości każdego człowieka. Wychowawca Mateusz Kaczmarek zauważa, że na co dzień, zwłaszcza w mediach społecznościowych, spotykają się oni z postawami odrzucającymi ludzi z marginesu społecznego, np. bezdomnych. - Dzieciaki oglądają różne blogi i vlogi, gdzie pokazuje się wypaczony obraz bezdomnych. W Caritas uczymy ich szacunku wobec każdego, wyjaśniamy, że na bezdomność składa się wiele przyczyn i że może być ona niezawiniona - mówi wychowawca.

Jak zauważa Marlena Woźniak, koordynatorka Caritas, wielu młodych wolontariuszy zgłasza chęć bezpośredniego spotkania z osobami, do których kierują swoje akcje: podopiecznych hospicjów, domów opieki, szpitali. Jeśli w ramach swojego koła nie bywają w tego typu ośrodkach, są tym zawiedzeni. Wśród tych, którym się to udaje, jest koszalinianka Amelia, odwiedzająca dzieci w hospicjum domowym czy pacjentów onkologicznych w szpitalu w Szczecinie. I choć to, co wówczas robi, to nic wielkiego - przeczytanie książki, rozmowa, posiedzenie przy czyimś łóżku - sprawia jej ogromną radość. - Mam nadzieję, że to poprawia samopoczucie tych pacjentów, że nie czują się samotni w swojej chorobie - mówi nastolatka.

W Ostrowcu młodzi mogli ponadto wyrazić problemy, z jakimi borykają się ich szkolne koła. - Liczymy na to, że to oni pokażą nam, jakie akcje chcieliby przeprowadzić. Wtedy będzie szansa, że taki pomysł ich naprawdę wciągnie - wyjaśnia M. Woźniak. - To mogą być naprawdę drobne inicjatywy, ale od takich właśnie często zaczyna się coś, co potem może mieć zasięg diecezjalny.

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90, fax +48 94 346 21 75
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg