Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
27.02.2023

W rocznicę wojny w Ukrainie

W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie w koszalińskiej katedrze odbyła się Droga Krzyżowa i Msza św. 

Tekst drogi krzyżowej pt. "Krzyż wojny" przygotowany przez Caritas Polska odnosił się do niesprawiedliwego ataku, niepewności i niekończącego się strachu Ukraińców zaatakowanych przez Rosję 24 lutego 2022 roku. Modlitwa podjęta w Koszalinie, podobnie jak w wielu kościołach kraju, była wyrazem solidarności Polaków z Ukrainą, błaganiem o pokój i powstanie z upadku naszych sąsiadów, a także wyrazem nadziei, że będzie to droga ku zmartwychwstaniu.

Po nabożeństwie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Zbigniew Zieliński. Przy ołtarzu obecni byli także: ks. mitrat Bogdan Hałuszka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Koszalinie wraz z diakonem Pawłem Łapiczakiem oraz ks. Łukasz Bikun – dyrektor Caritas diecezjalnej i proboszcz katedry ks. Henryk Romanik.

– Wojna zawsze jest okrutna, zawsze dramatyczna, ale w swym dramacie dociera ona do nas jeszcze bardziej wtedy, gdy doświadczamy jej osobiście lub, jak w naszym wypadku, dzieje się ona tuż za naszą granicą – powiedział na wstępie bp Zieliński. Wyraził też wdzięczność wszystkim, którzy spieszyli w ostatnim roku z pomocą Ukrainie, zaś na koniec Mszy życzył zgromadzonym w katedrze Ukraińcom pokoju w ich ojczyźnie.

Kazanie wygłosił dyrektor Caritas. Przywołując sceny osobistych spotkań z ludźmi, którzy na własnej skórze odczuli konsekwencje zbrojnej napaści Rosjan, wskazywał na wartość miłosierdzia oraz wiary w Boga.

– To miłość podnosi, to miłość daje życie. Dzisiaj w pierwszy piątek Wielkiego Postu, kiedy gromadzimy się w kościele przeżywając rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, niech dobitnie padną te słowa: to miłość rządzi światem, nie nienawiść, nie zło, które czyha za każdym rogiem – mówił ks. Bikun. – Kiedy dzieje się zło, kiedy przeżywasz swoje kryzysy, kiedy jest ci trudno, pamiętaj, że Pan Bóg, który zawsze jest obok, w miłości będzie cię podnosił. To Bóg daje miłość, co więcej, daje wdzięczność i radość, że pomimo alarmów bombowych można zgromadzić się przy Nim i dziękować za udzieloną pomoc.

Na zakończenie liturgii zanoszono w języku polskim i ukraińskim prośby o pokój w Ukrainie. Następnie duchowni greckokatoliccy poprowadzili – z towarzyszeniem chóru Majsternia – modlitwę w obrządku wschodnim. Ks. Hałuszka wcześniej wyraził podziękowanie Kościołowi w Polsce, w tym także koszalińskiej Caritas, za wsparcie udzielone uchodźcom z Ukrainy.

– Dziękuję Polakom, którzy jako pierwsi w całej Europie otworzyli serca dla Ukraińców, uciekających przed wojną – powiedział ks. Hałuszka o milionach ludzi, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską. – Przeogromne jest wasze serce. Jak mówi przysłowie "przyjaciół poznaje się w biedzie". Myśmy poznali was, bo w tej naszej biedzie wy otworzyliście swoje domy, aby Ukraińcy, a przede wszystkim matki z dziećmi, mieli tu dobrą opiekę.

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg