Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
20.01.2023

Rozlicz 1,5 % na rzecz Caritas

Dom Samotnej Matki, hospicjum, bursa, ludzie w potrzebie – wspierasz je przekazując odpis podatkowy na rzecz Caritas.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej pełni posługę miłosierdzia na rzecz osób, które same nie mają możliwości skutecznej prośby o wsparcie. Jej działalność oparta jest w dużej części na wpływach finansowych od darczyńców. Jedną z form takiego finansowania jest odpis podatkowy – w tym roku na rzecz organizacji pożytku publicznego można przekazać 1,5 proc. podatku. Caritas prosi ludzi dobrej woli o wpisanie właśnie jej numeru KRS w swoje zeznania podatkowe.

– To dzięki temu możemy realizować wiele długofalowych projektów, prowadzimy ośrodki takie jak Dom Samotnej Matki oraz Centrum Kryzysowe w Koszalinie, hospicjum w Darłowie, bursa w Szczecinku i wiele innych projektów. To nam pozwala zapewnić ciągłość w funkcjonowaniu tych ważnych dla regionu dzieł – mówi ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezji.

O tym, że to się udaje, Caritas regularnie informuje na swoich stronach informacyjnych w internecie i w mediach. – Także w tym roku będziemy pokazywać, jak funkcjonują nasze placówki, co dobrego w nich się dzieje. A warto, bo spektrum działania tych placówek jest szersze niż opieka nad podopiecznymi. Tym dobrem chcemy się dzielić – mówi dyrektor.

Caritas diecezjalna to także wiele mniej widocznych działań, o których jednak nie można zapomnieć: wsparcie udzielane w wypadkach losowych np. pogorzelcom, dofinansowanie leczenia, rehabilitacji czy zakupu leków, pomoc osobom ubogim, rodzinom wielodzietnym i wiele innych. – Pracę naszych dużych ośrodków widać najbardziej, ale my musimy kierować pomoc także tam, gdzie nie jest to tak widoczne. Dlatego reagujemy na prośby o wsparcie osób będących w potrzebie, i nadal będziemy to robić – mówi ks. Bikun.

Jako organizację pełniącą opiekę nad istotnymi ośrodkami pożytku publicznego także Caritas dotknął kryzys ekonomiczny, zwyżka cen produktów i kosztów utrzymania. – To dla nas trudny finansowo czas i każda pomoc ze strony darczyńców jest bardzo cenna. Dlatego prosimy podatników o przekazanie 1,5 proc. z odpisu podatkowego na naszą rzecz i zapewniamy, że tak jak do tej pory, będziemy się starali jak najlepiej te środki wykorzystać – zapewnia dyrektor.

Jak przekazać 1,5 % podatku? Podatnik wpisuje w formularzu numer KRS bez podawania nazwy Organizacji Pożytku Publicznego, czyli: "Nr KRS: 0000 274 950" oraz wpisuje przekazywaną kwotę. Pieniądze na konto organizacji przekaże urząd skarbowy. 

Więcej informacji można uzyskać na stronie Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w zakładce "OPP".

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg