Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
17.03.2023

Potrzebna jest współpraca służb pomocowych

W Koszalinie odbyło się seminarium nt. kompleksowego wsparcia osób pokrzywdzonych przestępstwem.  

„Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz ochrona ofiar przestępczości domowej” to tytuł seminarium, które Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zorganizowała 17 marca w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. W seminarium wzięli udział przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, oświaty, organizacji samorządowych i pomocy rodzinie, a także sędziowie i prokuratorzy. 

 

– Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat pomocy, jaką można uzyskać z Funduszu Sprawiedliwości na terenie województwa zachodniopomorskiego. Słuchacze dowiedzieli się, kto może zostać objęty pomocą, jakie przestępstwa są kwalifikowane w ramach projektu, kim są osoby uprawnione do niej i w jaki sposób tę pomoc uzyskać, gdzie się zgłosić, w jakim zakresie pomoc jest świadczona, a także jaka jest procedura udzielania pomocy – wymienia Katarzyna Skuza z Caritas.

Przedstawiono również informacje o dotychczasowych działaniach w tym zakresie – od 2018 r. pomoc uzyskało 1500 osób. Zwrócono uwagę na najczęściej pojawiające się przestępstwa, z którymi zgłaszają się osoby pokrzywdzone (przemoc domowa 48,21 proc., niealimentacja 19,80 proc.,  oszustwo 12,91 proc.,  przestępstwa seksualne 7,32 proc.,  a także kradzież, uszkodzenie ciała, groźby karalne, bójki i pobicia, wypadki komunikacyjne, uszkodzenie mienia). Spotkanie stało się platformą wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz podjęciem problemów, z którymi się borykają w swojej pracy w związku z przestępczością. 

Karolina Gargas, pracownik Caritas, opowiedziała o problemach, z jakimi spotyka się w pracy z pokrzywdzonymi. Na przykładzie kilku historii, pokazała jak wsparcie uzyskane w ramach projektu wpływa na poprawę ich sytuacji życiowej. 

– Podczas spotkania zachęcaliśmy do współpracy wszystkich specjalistów, przedstawicieli prokuratur, sądów, policji, ośrodków pomocy społecznej i pedagogów szkolnych, gdyż skuteczna pomoc ofiarom przestępstw wymaga kompleksowego wsparcia i współpracy wszelkich służb pomocowych działających na rzecz osób pokrzywdzonych i będących w sytuacji kryzysowej – wyjaśnia Katarzyna Skuza.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jest jedną z kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, które prowadzą okręgowe ośrodki i lokalne punkty w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, korzystając z finansowania Funduszu Sprawiedliwości.

Obecnie w całej Polsce działa 305 miejsc świadczenia pomocy zapewniających profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc ofiarom przestępstw. Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej prowadzi Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Koszalinie oraz 6 Lokalnych Punktów Pomocy w: Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Sławnie, Szczecinku, Wałczu. Seminarium zostało zorganizowane we współpracy z Wicewojewodą Zachodniopomorskim.

 

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg