Podaj rękę Ukrainie – na granicy i w diecezji

IMG_8761.jpg

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej realizuje projekt na rzecz Ukraińców, w ramach którego obejmie opieką zarówno uchodźców z Ukrainy, jak i tych obywateli tego kraju, którzy przebywają na terenie naszej diecezji. Wartość projektu, który potrwa 2 miesiące wynosi 130 tys. złotych.

Pierwsza jego część polega na koordynacji działań na granicy z Ukrainą, w Medyce i Dorohusku, gdzie wolontariusze będą przyjmowali uchodźców, wydawali posiłki, przekazywali informacje, wspierali rozmową i innego rodzaju pomocą.

W ciągu 8 tygodni odbędzie się 8 takich tygodniowych turnusów, każdy liczący 10 wolontariuszy. Dyżury będą trwały 8 godzin dziennie, organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie.

Jak zauważa Michał Klemba, koordynator Caritas, który od początku kryzysu uchodźczego zajmuje się tym tematem, warto by wolontariusze decydowali się na więcej niż jeden turnus – co zapewniłoby ciągłość działań i lepszą wymianę doświadczeń w pracy w punktach granicznych.

Pełnoletni ochotnicy mogą zgłaszać się telefonicznie do Michała Klemby dzwoniąc pod nr 605 237 245.

Druga część projektu dotyczy działań adaptacyjnych w diecezji. W centrali Caritas w Koszalinie zostanie otwarty punkt wsparcia dla Ukraińców. Do ich dyspozycji będą koordynatorzy, prawnik, psycholog i tłumacz. Otwarta zostanie ponadto darmowa infolinia łącząca Ukraińców z rodakami w ojczyźnie – w 5 ośrodkach Caritas, które obecnie goszczą uchodźców (w Koszalinie: Domu Samotnej Matki, Wyższym Seminarium Duchownym, Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, domu zakonnym użyczonym przez zgromadzenie sióstr szpitalnych, a także w Wałczu – Kamienicy Rodzinnej Caritas), będą dostępne stanowiska z łączem telefonicznym i internetowym.