17.11.2018

Odszedł do Pana ks. kan. Leonard Zych

IMG_5002_Easy-Resize.com.jpg

17 listopada po długiej i ciężkiej chorobie zmarł śp. ksiądz kan. Leonard Zych, proboszcz parafii w Pile-Motylewie i dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego pw. Matki Bożej Lourdes w Pile, założyciel Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, sieci przedszkoli Caritas, Centrum Integracji Społecznej. Dzięki jego zaangażowaniu i pomysłowości, a także niewyczerpanej energii, co roku z pomocy tych placówek i związanych z nimi inicjatyw korzystały setki dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. niepełnosprawnych, chorych, cierpiących i wykluczonych społecznie.

Ks. kanonik Leonard Zych ur. 25 lutego 1957 r. w Pile, święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1983 r. Już jako młody ksiądz angażował się w dzieła pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym, wspierał dzieci i młodzież. Potem, jako dyrektor Centrum Charytatywno-Opiekuńczego, czuwał nad prowadzeniem świetlicy socjoterapeutycznej, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, dystrybucją żywności i odzieży używanej. Ze środków unijnych realizował programy skierowane do osób niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży. Z jego inicjatywy organizowano latem i zimą kolonie i półkolonie, z których rocznie korzystało 150 dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Dzięki ks. Leonardowi w każdą środę w kaplicy Centrum Charytatywno-Opiekuńczego wokół ołtarza gromadzili się niepełnosprawni, chorzy i cierpiący. Z nimi też pielgrzymował co roku do Sanktuarium Matki Bolesnej w Skrzatuszu w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych.

Dzięki szerokiej współpracy z przyjaciółmi z niemieckich organizacji społecznych pozyskiwał liczne dary, które rozdysponowywano wśród potrzebujących. Aktywnie zabiegał o środki finansowe i materialne na realizację celów statutowych placówek, którymi zarządzał.

Ks. Leonard został Człowiekiem Roku Wielkopolski 2012 w plebiscycie Tygodnika Pilskiego w kategorii kultura i działalność społeczna. Otrzymał kilkakrotnie nagrodę „Złote Serce” od Szpitala Specjalistycznego  w Pile za bezinteresownie niesioną pomoc.

Kalendarium pracy duszpasterskiej śp. ks. Leonarda Zycha:

Od 1990 r. (7 lat po przyjęciu święceń kapłańskich) pracował w Pile, gdzie uczył religii w przedszkolach i ośrodku szkolno-wychowawczym, a także działał w parafialnej Caritas, prowadzącej m.in. świetlicę.

W 1998 r. – został kierownikiem pierwszych w diecezji Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas. Powstały one przy pilskiej parafii pw. Św. Stanisława Kostki z inicjatywy proboszcza Zbigniewa Helona, który nie doczekał inauguracji działań placówki. Ks. Leonard Zych, został pierwszym kierownikiem WTZ-ów Caritas i pełnił tę funkcję do 2002 r.

15.09.2000 r. – dekretem bp. Mariana Gołębiewskiego w Pile zostało utworzone Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas pw. Matki Bożej z Lourdes, a jego dyrektorem mianowano ks. Leonarda Zycha

W styczniu 2002 roku – z jego inicjatywy powołano Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Pile, początkowo sprawujący opiekę nad 5 osobami. Obecnie liczy 35 podopiecznych.

Jako kolejny krok działań charytatywnych ks. Zych zaproponował utworzenie Przedszkola Niepublicznego Caritas nr 1 przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym. Powołano je w czerwcu 2002 r. uchwałą Zarządu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Przedszkole ruszyło w styczniu 2003 r., tworząc początkowo jeden oddział liczący 9 dzieci. Obecnie skupia 9 oddziałów i blisko 160 dzieci.

27 sierpnia 2002 r. – dekretem bp..Mariana Gołębiewskiego erygowano parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pile-Motylewie, ks. Leonarda Zycha ustanawiając jej proboszczem.

W grudniu 2009 r. – przy pilskim Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas powstają kolejne Warsztaty Terapii Zajęciowej – w Leżenicy. Trafia tu na zajęcia 25 osób z gminy Szydłowo.

W kwietniu 2012 r. – dzięki zabiegom księdza Leonarda powstało Centrum Integracji Społecznej w Pile.

W sierpniu 2014 r. – utworzono Przedszkole Niepubliczne Caritas nr 2 w Leżenicy.

Polecajmy zmarłego księdza Leonarda Bożemu Miłosierdziu.