Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
24.02.2023

Konferencja prasowa o akcjach wielkopostnych

23 lutego w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym odbyła się konferencja prasowa Caritas na temat pomocy udzielonej Ukrainie przez ostatni rok oraz akcji wielkopostnych.

W przededniu obchodzonej 1. rocznicy napaści Rosji na Ukrainę ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezjalnej, podsumował "Paczkę dla Ukrainy", którą zainaugurowano przed rokiem. Jej ideą jest tworzenie paczek żywnościowych przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, wolontariuszy Caritas dla rodzin na Ukrainie bądź uchodźców z tego kraju mieszkającym w naszej diecezji, a będącym w trudnej sytuacji materialnej.

Caritas zachęca diecezjan, by szczególnie w okresie Wielkiego Postu nadal wspierać rodziny ukraińskie. Będzie to możliwe w kontynuowanej do kwietnia "Paczce dla Ukrainy". Specjalne kartony z logo akcji są dostępne w parafiach, a składać do nich należy produkty o przedłużonej przydatności do spożycia. Gotowe paczki zebrane przez Caritas zostaną przekazane ukraińskim rodzinom.

Inną formę pomocy Ukraińcom realizują w diecezji dwa punkty wsparcia dla cudzoziemców, tj. Centrum Migranta i Uchodźcy w Koszalinie i Białogardzie.

 –  W tym roku Centrum Migranta i Uchodźcy pomogło 2,5 tysiącom uchodźców. Jest to pomoc materialna, psychologiczna, prawna, w znalezieniu pracy, duchowa – wymienia ks. Łukasz Bikun dyrektor Caritas diecezjalnej. – Ok. 800 Ukraińców otrzymało bony żywnościowe o wartości 50 zł. Wydaliśmy 900 paczek żywnościowych, ok. 130 osób skorzystało z pomocy psychologa, zrekrutowaliśmy ok. 130 osób na kurs języka polskiego.

– Te wszystkie akcje podejmujemy po to, by mieszkańcy Ukrainy mogli się u nas zadomowić, zasymilować i usamodzielnić. Szczególną troską objęliśmy dzieci. Zapraszamy je na wycieczki turystyczne, warsztaty, a także na takie wydarzenia, które pozwalają im poznać polskie zwyczaje i chrześcijańskie tradycje świąteczne – dodaje dyrektor.

– Ponadto wielu osobom pomogliśmy podczas akcji na granicy polsko-ukraińskiej oraz w samej Ukrainie. Ok. 10 ton żywności przesłaliśmy na teren Ukrainy za pośrednictwem Caritas Polska oraz bezpośrednio do zaprzyjaźnionych z nami parafii. Trafiło tam ponad 800 paczek w ramach akcji "Paczka dla Ukrainy" – stwierdził dyrektor.

W niedzielę 26 lutego w parafiach odbędą się kwesty do puszek na pomoc mieszkańcom Ukrainy.

Podczas konferencji poruszono też temat innych akcji przygotowanych przez Caritas na Wielki Post. Dyrektor zapowiedział zbiórkę żywości "Tak, pomagam", która odbędzie się 17-18 marca oraz parafialne zbiórki żywności realizowane w ramach akcji "Torba charytatywna" lub do wystawionych koszy. Ich celem jest zebranie produktów na świąteczne stoły dla ludzi ubogich.

Do parafii zostały już rozesłane skarbonki tekturowe, do których chętni mogą składać jałmużnę wielkopostną. Od trzeciego tygodnia Wielkiego Postu w parafiach rozprowadzane są paschaliki wielkanocne.

Odbędzie się też konkurs na kartkę wielkanocną dla wolontariuszy szkolnych Caritasów. Projekt zwycięzcy zostanie wydrukowany i przesłany jako okolicznościowa kartka świąteczna do osób i instytucji, z którymi Caritas prowadzi korespondencję.

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg