17.11.2019

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich

Dzień Ubogich 2.jpg

Zgromadziły one ubogich i bezdomnych Koszalina w Domu Miłosierdzia Bożego. Spotkaniu, które rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy, przewodniczył biskup Edward Dajczak. Mszę św. koncelebrowali ks. Tomasz Roda - dyrektor Caritas diecezjalnej oraz ks. Radosław Siwiński - dyrektor Domu Miłosierdzia.

- Ten dzień ma być refleksją i zadumą wszystkich nas w diecezji nad naszą powinnością, naszą miłością do człowieka – powiedział biskup w homilii. – W chrześcijańskim świecie jest bowiem miejsce dla tych, dla których w pogańskim świecie miejsca nie ma, czyli dla chorych, starszych, opuszczonych.

Biskup Dajczak dziękował osobom, które w naszej diecezji szczególnie służą drugiemu człowiekowi. – One chcą mu pomóc, czasem podnieść się z jakiejś biedy, wyjść z jakiejś choroby, podać mu chleb, kiedy jest głodny, ale też po prostu zauważyć go - podkreślił biskup.

Po Eucharystii w stołówce domu odbył się obiad, do którego razem z biskupem zasiadło ponad 200 osób. Byli wśród nich mieszkańcy Domu Miłosierdzia, a także osoby samotne i bezdomne z Koszalina.

Tego dnia Caritas rozpoczęła w wielu parafiach diecezji akcję charytatywną pn. "Torba miłosierdzia", do której mogą włączyć się wszyscy wierni. Akcja polega na pobraniu torby zakupowej w parafii i  wypełnieniu jej żywnością o długim terminie ważności oraz środkami czystości. Produkty z "Toreb miłosierdzia" dostarczonych ponownie do parafii, trafią do najuboższych. Caritas przygotowała w tym roku ponad 2 tys. toreb, które znajdą się w kilkudziesięciu parafiach w diecezji. Można je również zamawiać w sekretariacie Caritas diecezji.

Jak przypomina ks. Tomasz Roda, ubóstwo dotyka człowieka nie tylko w wymiarze materialnym. Dlatego w niedzielę 17 listopada w Centrum Kryzysowym dla Kobiet przy ul. Harcerskiej 17 odbył się dzień otwarty, w ramach którego zaproszono na obiad, kawę i ciasto oraz rozmowę kobiety przeżywające kryzys, doświadczające przemocy domowej, samotne matki, które potrzebują pomocy.

Zaś od 18 do 22 listopada Caritas otwiera również drzwi dziennej świetlicy seniorów przy ul. bp. Domina. Wszystkie osoby starsze, które potrzebują różnego rodzaju wsparcia, np. usług opiekuńczych, mogą tu przyjść w godzinach 9-14.

Dzień Ubogich.jpg

Zdjęcie: ks. Wojciech Parfianowicz, "Gość Niedzielny"