Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
12.12.2022

Adwentowe rekolekcje Parafialnych Zespołów Caritas

DPP_8848.JPGWeekendowe spotkanie, na które przybyło blisko 40 osób z całej diecezji, odbyło się 9–11 grudnia w koszalińskim CEF, a prowadzący je ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezjalnej, podjął temat "Spotkać przychodzącego Chrystusa". W programie znalazły się modlitwa, liturgia, wymiana doświadczeń, integracja, film.

– Zależy mi na tym, byśmy poznali się nawzajem, a szczególnie bym miał okazję posłuchać wolontariuszy – powiedział ks. Bikun. – Będziemy dzielić się ze sobą świadectwem tego, w jaki sposób doświadczamy przyjścia Pana Jezusa w drugim człowieku, a zwłaszcza tym potrzebującym, którego spotykamy na pierwszej linii kontaktu w parafialnych Caritasach.

więcej...

30.11.2022

16 dni, 16 kobiet, 16 historii

IMG_20221108_221954_edit_89399493415524.jpg

Centrum Kryzysowe Caritas dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi "Nadzieja" w Koszalinie prowadzi kampanię antyprzemocową pn. "16 dni, 16 kobiet, 16 historii". Jej bohaterkami są koszalinianki, które doświadczyły przemocy lub same ją stosowały. 16 dramatycznych wspomnień z życia tych kobiet można śledzić na profilu Facebookowym Centrum Kryzysowego. Kampania ruszyła 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przemocy Wobec Kobiet i potrwa do 12 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

– Chcemy w tym czasie zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet, ponieważ między innymi takie kobiety są naszymi podopiecznymi – mówi Agnieszka Filipczuk, koordynator Centrum Kryzysowego.

Koszalińska placówka Caritas przygotowała autorską wersję antyprzemocowej kampanii – "16 dni, 16 kobiet, 16 historii". – Przez te 16 dni chcemy dzielić się historiami naszych byłych i obecnych mieszkanek, które zgodziły się na to, by w anonimowych historiach opisać swoje zwierzenia – wyjaśnia wychowawca Dominika Moszczyńska. – Nasza kampania ma pokazać innym kobietom, że z takich sytuacji można wyjść i że są miejsca, jak na przykład Centrum Kryzysowe, gdzie można uzyskać pomoc.

więcej...

30.11.2022

Podaruj światło ukrainie

Podaruj światło Ukrainie.jpg

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w odpowiedzi na apel Dyrektora Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej (Zachodnia Ukraina), zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli do nowej akcji której celem jest zebranie medykamentów, opatrunków, świec oraz pampersów dla Uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy aktualnie zamieszkują Drohobycz (miasto na Ukrainie oddalone od Polskiej granicy ok. 30 km).

Aktualna sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo dynamiczna, pod opieką Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej znajduje się 45 000 uchodźców, którzy nie chcą opuszczać swojego kraju.

Dodatkowym wyzywaniem dla naszych sąsiadów jest stworzenie szpitala dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, którzy zjeżdżają się z całej Ukrainy do tego jak na obecną sytuację bezpiecznego miejsca. To właśnie w związku z tworzeniem tej placówki w Drohobycku Dyrektor Caritas na Ukrainie zwraca się z prośbą o przekazanie medykamentów.

więcej...

29.11.2022

Przedświąteczne akcje Caritas

DPP_8752.JPGJak co roku przed świętami Bożego Narodzenia Caritas diecezjalna prowadzi wiele akcji, by trafić z pomocą do ludzi potrzebujących, a zarazem umożliwić pomaganie tym, którzy – obdarzając Caritas zaufaniem – chcą za jej pośrednictwem pomóc innym. Pomoc trafi do rodzin w diecezji, a także w Ukrainie i Afryce.

W ramach akcji "Pusta choinka" 80 bombek będących listą życzeń dzieci z ubogich rodzin trafi w ręce darczyńców. – Aż ciężko uwierzyć, jak prozaiczne są marzenia tych dzieci, że jest to np. ciepła kurtka lub zimowe buty. Rzadko kiedy na liście pojawiają się zabawki – mówi Anna Chojnacka-Balonis z biura wolontariatu.

Nowa ogólnopolska akcja pn. "Dzieci dzieciom", której pomysłodawcą jest ks. Tomasz Roda, wicedyrektor Caritas Polska, to propozycja dla najmłodszych diecezjan, by w Adwencie zbierały słodycze, którymi obdarują dzieci z Ukrainy.

– Zależy nam, by te dzieci miały chociaż namiastkę świąt i swoją malutka radość – mówi Dagmara Salamon-Grynia, koordynator Caritas.

więcej...

11.11.2022

Torba Charytatywna

DPP_4216.JPGAkcja „Torba Charytatywna” jest odpowiedzią na słowa Papieża Franciszka, który ustanowił Światowy Dzień Ubogich, obchodzony w XXXIII niedzielę okresu zwykłego roku liturgicznego. Ojciec Święty apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi, jako konkretny znak braterstwa. Aby włączyć się w akcję, należy odebrać z kościoła  specjalnie przygotowaną papierową torbę z parafii do domu, uzupełnić ją artykułami spożywczymi i chemicznymi (zapakowane oddzielnie), a następnie przynieść do parafii bądź przekazać osobie potrzebującej.

więcej...

07.11.2022

Kwestują, żeby inni nie marzli

DPP_8623.JPGW ramach ogólnopolskiej kampanii "Zapałka nie ogrzeje" z początkiem listopada wolontariusze Caritas naszej diecezji pojawili się na ulicach, cmentarzach oraz na terenie kościołów, by kwestować na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w rozpoczynającym się sezonie grzewczym – starszych, chorych, będących w trudnej sytuacji materialnej, rodzin wielodzietnych. Ofiary zebrane podczas kwesty zostaną w całości przekazane na ten cel. 1 listopada kilka godzin na cmentarzu komunalnym w Koszalinie kwestowali m.in. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 5. Kilka dni wcześniej podobną zbiórkę przeprowadzili tam uczniowie koszalińskiej samochodówki. Także w ostatnią niedzielę października wiele parafialnych i szkolnych zespołów Caritas przeprowadziło zbiórkę po Mszach św. w kościołach parafialnych.

więcej...

28.10.2022

Warsztaty pielęgnacyjne w hospicjum

DPP_8515.JPGW darłowskim hospicjum Caritas odbywa się cykl warsztatów pielęgnacji osób obłożnie chorych. W szkoleniu, które odbyło się 26 października, wzięli udział opiekunowie rodzinni zajmujący się chorymi w domu oraz wolontariusze hospicyjni. Jak zauważa Agata Strack, która od 7 lat jest wolontariuszem w darłowskim hospicjum, a od 3 lat koordynatorem wolontariatu, pielęgnacja osoby obłożnie chorej, toaleta całego ciała, aktywacja i usprawnianie, dobór właściwych środków pielęgnacyjnych – zanim się tego od kogoś nie nauczy, mogą stanowić problem dla opiekuna. 

więcej...

27.10.2022

Zmiany w Caritas

DPP_0632.JPGZ dniem 27 października kończy pracę na stanowisku dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jej dotychczasowy dyrektor ks. Tomasz Roda. Od 28 października będzie pełnił obowiązki wicedyrektora Caritas Polska.

Obowiązki dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przejmie ks. Łukasz Bikun, wcześniej wikariusz parafii pw. Św. Jana Kantego w Słupsku oraz duszpasterz akademicki.

więcej...

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg