Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Koordynatorzy lokalni Aktualności
29.11.2022

Przedświąteczne akcje Caritas

DPP_8752.JPGJak co roku przed świętami Bożego Narodzenia Caritas diecezjalna prowadzi wiele akcji, by trafić z pomocą do ludzi potrzebujących, a zarazem umożliwić pomaganie tym, którzy – obdarzając Caritas zaufaniem – chcą za jej pośrednictwem pomóc innym. Pomoc trafi do rodzin w diecezji, a także w Ukrainie i Afryce.

W ramach akcji "Pusta choinka" 80 bombek będących listą życzeń dzieci z ubogich rodzin trafi w ręce darczyńców. – Aż ciężko uwierzyć, jak prozaiczne są marzenia tych dzieci, że jest to np. ciepła kurtka lub zimowe buty. Rzadko kiedy na liście pojawiają się zabawki – mówi Anna Chojnacka-Balonis z biura wolontariatu.

Nowa ogólnopolska akcja pn. "Dzieci dzieciom", której pomysłodawcą jest ks. Tomasz Roda, wicedyrektor Caritas Polska, to propozycja dla najmłodszych diecezjan, by w Adwencie zbierały słodycze, którymi obdarują dzieci z Ukrainy.

– Zależy nam, by te dzieci miały chociaż namiastkę świąt i swoją malutka radość – mówi Dagmara Salamon-Grynia, koordynator Caritas.

więcej...

11.11.2022

Torba Charytatywna

DPP_4216.JPGAkcja „Torba Charytatywna” jest odpowiedzią na słowa Papieża Franciszka, który ustanowił Światowy Dzień Ubogich, obchodzony w XXXIII niedzielę okresu zwykłego roku liturgicznego. Ojciec Święty apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi, jako konkretny znak braterstwa. Aby włączyć się w akcję, należy odebrać z kościoła  specjalnie przygotowaną papierową torbę z parafii do domu, uzupełnić ją artykułami spożywczymi i chemicznymi (zapakowane oddzielnie), a następnie przynieść do parafii bądź przekazać osobie potrzebującej.

więcej...

07.11.2022

Kwestują, żeby inni nie marzli

DPP_8623.JPGW ramach ogólnopolskiej kampanii "Zapałka nie ogrzeje" z początkiem listopada wolontariusze Caritas naszej diecezji pojawili się na ulicach, cmentarzach oraz na terenie kościołów, by kwestować na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w rozpoczynającym się sezonie grzewczym – starszych, chorych, będących w trudnej sytuacji materialnej, rodzin wielodzietnych. Ofiary zebrane podczas kwesty zostaną w całości przekazane na ten cel. 1 listopada kilka godzin na cmentarzu komunalnym w Koszalinie kwestowali m.in. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 5. Kilka dni wcześniej podobną zbiórkę przeprowadzili tam uczniowie koszalińskiej samochodówki. Także w ostatnią niedzielę października wiele parafialnych i szkolnych zespołów Caritas przeprowadziło zbiórkę po Mszach św. w kościołach parafialnych.

więcej...

28.10.2022

Warsztaty pielęgnacyjne w hospicjum

DPP_8515.JPGW darłowskim hospicjum Caritas odbywa się cykl warsztatów pielęgnacji osób obłożnie chorych. W szkoleniu, które odbyło się 26 października, wzięli udział opiekunowie rodzinni zajmujący się chorymi w domu oraz wolontariusze hospicyjni. Jak zauważa Agata Strack, która od 7 lat jest wolontariuszem w darłowskim hospicjum, a od 3 lat koordynatorem wolontariatu, pielęgnacja osoby obłożnie chorej, toaleta całego ciała, aktywacja i usprawnianie, dobór właściwych środków pielęgnacyjnych – zanim się tego od kogoś nie nauczy, mogą stanowić problem dla opiekuna. 

więcej...

27.10.2022

Zmiany w Caritas

DPP_0632.JPGZ dniem 27 października kończy pracę na stanowisku dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jej dotychczasowy dyrektor ks. Tomasz Roda. Od 28 października będzie pełnił obowiązki wicedyrektora Caritas Polska.

Obowiązki dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przejmie ks. Łukasz Bikun, wcześniej wikariusz parafii pw. Św. Jana Kantego w Słupsku oraz duszpasterz akademicki.

więcej...

18.10.2022

Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża

DPP_8451.JPGGala Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża „Radość płynie z Nadziei” odbyła się 16 października w Filharmonii Koszalińskiej. Poprzedziła ją Msza św. sprawowana w koszalińskiej katedrze w intencji śp. bp. Jeża oraz wszystkich laureatów nagrody.

W tym roku statuetki z wizerunkiem kardynała trafiły do:

Parafialnego Zespołu Caritas działającego w parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku – za praktyczne odczytywanie i realizację zawartej w Ewangelii rzeczywistości miłosierdzia, która była obecna w życiu patrona nagrody;

więcej...

14.10.2022

Pola Nadziei w darłowskim hospicjum

DPP_8374.JPGSymbolicznym zasadzeniem cebulek żonkili – kwiatów będących symbolem nadziei na nowe życie – darczyńcy, wolontariusze i pracownicy Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas im. Bp. Czesława Domina w Darłowie zainaugurowali 8 października akcję charytatywną Pola Nadziei, która swój finał będzie miała wiosną. 

Prace ogrodnicze na rozrastającej się z roku na rok kwietnej rabacie poprzedziła Msza św. w kaplicy domu pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. 

więcej...

12.10.2022

Zapraszamy do nowej edycji programu Skrzydła oraz Skrzydła-podprogram "Dwa Talenty" na rok szkolny 2022/2023 2

obraz skrzydła.jpg

 Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że rusza kolejna edycja dedykowanym dzieciom programów „Skrzydła” oraz „Dwa Talenty” na rok szkolny 2022/2023.

Program „Skrzydła”  ma na celu długotrwałe wsparcie dzieci ze szkół podstawowych    i średnich w zaspokajaniu podstawowych potrzeb umożliwiających edukację na odpowiednim poziomie poprzez zakup np. przyborów szkolnych, odzieży codziennej i sportowej, podręczników szkolnych, dojazdy do szkoły, zakwaterowanie oraz wyżywienie w bursie, ubezpieczenie szkolne NNW, korepetycje. Natomiast „Dwa Talenty”  pomóc mają w rozwijaniu talentów poprzez rekompensowanie kosztów związanych m.in. z treningami, wyjazdami związanymi z realizacją pasji, zakupem aparatury naukowej, instrumentów muzycznych czy sprzętu sportowego.

 

więcej...

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
 • 1.png
 • 2.png
 • 3.png
 • 4.png
 • 5.png
 • 6.png
 • 7.png
 • 8.png
 • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
 • port.png
 • selgros.png
 • logo-kulczyk.jpg