Kulturalnie i tradycyjnie w Wałczu
Listopad i grudzień to czas gdy w wałeckim Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas sporo się dzieje. Już od września odbywały się tu zajęcia integracyjne dla dzieci cudzoziemców – w ramach projektu pn. "Ośrodek Pomocy Cudzoziemcom Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej" dofinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu "Razem Możemy Więcej".
Czas świąt – Narodowego Święta Niepodległości oraz Bożego Narodzenia – sprzyjał inicjatywom, których celem była prezentacja i przybliżenie najmłodszym polskiej kultury i tradycji.
Koncert charytatywny dla Adrianka
W tym roku białogardzianie zagrali i wyśpiewali świąteczne nuty dla 4-letniego Adriana zmagającego się z genetyczną chorobą skóry.
Podczas XI Charytatywnego Koncertu Bożonarodzeniowego, który odbył się 28 grudnia w kościele Mariackim w Białogardzie, wystąpił chór Bel Canto oraz zaproszeni goście: Sławek Bieniek z Gdańska i lokalni muzycy. Charytatywne Koncerty Bożonarodzeniowe – których sponsorem od lat jest Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej – są formą sąsiedzkiej pomocy.
W poprzednich edycjach koncerty wspierały konkretne chore osoby lub najmłodszych pacjentów białogardzkiego szpitala.
Komunikat - Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Koszalinie
Informujemy, iż w dniach: 24.12.2022 r. oraz 31.12.2022 r.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Koszalinie będzie pełnił dyżur telefoniczny.
Do kontaktu osobistego zapraszamy w dni powszednie.
Od stycznia 2023 r. Ośrodek będzie pracował bez zmian.
Świąteczna zbiórka żywności – podsumowanie
Trzy tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia wolontariusze Caritas przeprowadzili na terenie diecezji zbiórkę żywności "Tak, pomagam".
W kilkugodzinne dyżury w sklepach spożywczych zaangażowały się 23 Parafialne Zespoły Caritas oraz 3 Szkolne Koła Caritas. Wolontariuszy można było spotkać w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Netto i Polomarket, łącznie w 35 placówkach. Udało im się zebrać 5 ton produktów z przedłużonym terminem ważności.
Komunikat - wypożyczalnia sprzętu medycznego
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że wypożyczalnia sprzętu medycznego będzie czynna od dnia 24.01.2023r.
Adwentowe rekolekcje Parafialnych Zespołów Caritas
Weekendowe spotkanie, na które przybyło blisko 40 osób z całej diecezji, odbyło się 9–11 grudnia w koszalińskim CEF, a prowadzący je ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezjalnej, podjął temat "Spotkać przychodzącego Chrystusa". W programie znalazły się modlitwa, liturgia, wymiana doświadczeń, integracja, film.
– Zależy mi na tym, byśmy poznali się nawzajem, a szczególnie bym miał okazję posłuchać wolontariuszy – powiedział ks. Bikun. – Będziemy dzielić się ze sobą świadectwem tego, w jaki sposób doświadczamy przyjścia Pana Jezusa w drugim człowieku, a zwłaszcza tym potrzebującym, którego spotykamy na pierwszej linii kontaktu w parafialnych Caritasach.
16 dni, 16 kobiet, 16 historii
Centrum Kryzysowe Caritas dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi "Nadzieja" w Koszalinie prowadzi kampanię antyprzemocową pn. "16 dni, 16 kobiet, 16 historii". Jej bohaterkami są koszalinianki, które doświadczyły przemocy lub same ją stosowały. 16 dramatycznych wspomnień z życia tych kobiet można śledzić na profilu Facebookowym Centrum Kryzysowego. Kampania ruszyła 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przemocy Wobec Kobiet i potrwa do 12 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
– Chcemy w tym czasie zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet, ponieważ między innymi takie kobiety są naszymi podopiecznymi – mówi Agnieszka Filipczuk, koordynator Centrum Kryzysowego.
Koszalińska placówka Caritas przygotowała autorską wersję antyprzemocowej kampanii – "16 dni, 16 kobiet, 16 historii". – Przez te 16 dni chcemy dzielić się historiami naszych byłych i obecnych mieszkanek, które zgodziły się na to, by w anonimowych historiach opisać swoje zwierzenia – wyjaśnia wychowawca Dominika Moszczyńska. – Nasza kampania ma pokazać innym kobietom, że z takich sytuacji można wyjść i że są miejsca, jak na przykład Centrum Kryzysowe, gdzie można uzyskać pomoc.
Podaruj światło ukrainie
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w odpowiedzi na apel Dyrektora Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej (Zachodnia Ukraina), zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli do nowej akcji której celem jest zebranie medykamentów, opatrunków, świec oraz pampersów dla Uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy aktualnie zamieszkują Drohobycz (miasto na Ukrainie oddalone od Polskiej granicy ok. 30 km).
Aktualna sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo dynamiczna, pod opieką Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyckiej znajduje się 45 000 uchodźców, którzy nie chcą opuszczać swojego kraju.
Dodatkowym wyzywaniem dla naszych sąsiadów jest stworzenie szpitala dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, którzy zjeżdżają się z całej Ukrainy do tego jak na obecną sytuację bezpiecznego miejsca. To właśnie w związku z tworzeniem tej placówki w Drohobycku Dyrektor Caritas na Ukrainie zwraca się z prośbą o przekazanie medykamentów.